Dink cinayetini TİT üstlendi

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

Türk İntikam Tugayı (TİT), Hrant Dink cinayetinden bir gün sonra 20 Ocak tarihinde Agos Gazetesi'ne gönderdiği bir elektronik postada tehditler savurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rahip Santaro'dan sonra bir Türk düşmanının daha öldürüldüğü belirtilen mailde Agos çalışanları, "Ayağınızı denk almazsanız daha çok köpekleriniz geberecektir." şeklinde uyarıldı. Bir dahaki seferde Agos binasını havaya uçuracak kadar ellerinde patlayıcı madde bulunduğu belirtilirken aynı zamanda, bu mailin bir uyarı niteliğinde olduğu ifade edildi.

Gazeteye, 'tit@bigstring.com' adresinden gönderilen mailin sonunda 'Eğer siz 1915 yılına soykırım diyorsanız demek ki hiç soykırım görmediniz. Asıl soykırım şimdi başlayacak." ifadeleri kullanıldı. İmza olarak da Türk İntikam Tugayı ibaresine yer verildi. Hrant Dink'in Avukatı Fethiye Çetin, mail üzerine Agos çalışanları adına koruma verilmesi için İstanbul Valiliği'ne başvurdu. Agos çalışanlarına bugün koruma verildi. Avukat Çetin, cinayetten sonra gazeteye birçok mail geldiğini ancak, TİT'in gönderdiği maili bugün fark ettiklerini ve hemen şikâyetçi olduklarını söyledi. Soruşturmaya bakan savcılar avukatın dilekçe ile yaptığı müracatı doğrularken, soruşturmanın bu tip örgütler üzerindede yapıldığını kaydetti. Soruşturmayı genişleten savcılar Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Jandarma komutanlığına yazı yazarak, yeni kişilerin ifadelerinin alınması talimatı verdi.

TİT'İN GÖNDERDİĞİ TEHDİT MEKTUBUNDA NE YAZIYOR?

Agos gazetesine 'tit@bigstring.com' adresinden gönderilen elektronik posta şu şekilde: "Rahip Andrea Santaro'dan sonra Türk düşmanı bir köpek daha geberdi. Eğer siz Agoslular ayağınızı denk almazsanız daha çok köpekleriniz geberecektir. Bir dahaki seferde Agos binasını havaya uçuracak kadar patlayıcı madde bulunuyor ellerimizde, ayrıca RPG kullanma imkânımız da var. Bu sadece bir uyarıydı. Artık Türkiye'de hiçbir yerde at koşturamayacaksınız. Eğer siz 1915 yılına soykırım diyorsanız demek ki hiç soykırım görmediniz. Asıl soykırım şimdi başlayacak."

Öte yandan Fethiye Çetin, cinayetle ilgili soruşturmanın bundan sonraki aşamalarına katılmak için aile adına savcılığa bir şikayet dilekçesi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious