Dink cinayetinin azmettiricisi Hayal, geri adım attı!

  • Giriş : 01.10.2007 / 20:53:00

Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal, sözlerinde geri adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal, duruşmada verdiği ifadede, Orhan Pamuk’a yönelik olarak sarf ettiği “akıllı olsun” şeklindeki sözlerine ilişkin olarak “Tehdit kastım yoktu. Daha aklıselim davranması gerektiğini kastettim. Orhan Pamuk ve kamuoyundan özür dilerim” dedi.

Haya’in açıklamasının ardından söz alan avukatı Fuat Turgut ise “Müvekkilim Pamuk’tan değil, sadece kamuoyundan özür diliyor. Ben de Pamuk’a ‘akıllı ol’ diyorum” diye konuştu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 2. duruşması yaklaşık 9 saattir devam ediyor. Müdahil avukatlardan alınan bilgilere göre öğlen saatlerinde O.S ve Yasin Hayal’in ev arkadaşı Tuncay Uzundal’ın sorgusu tamamlandı.

Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal ise ifadesinde “akıllı ol” dediği Orhan Pamuk’tan özür diledi. Ancak sanık avukatı Fuat Turgut, söz alarak, “Müvekkilim Pamuk’tan değil, sadece kamuoyundan özür diliyor. Ben de Pamuk’a ‘akıllı ol’ diyorum” dedi.

Sabah saat 11.00’de başlayan duruşmaya, gün boyunca 3 kez ara verildi. Duruşmaya tanık olarak çağırılan Trabzon’da görevli Jandarma uzman çavuş Veysel Ş.’nin kimlik tespiti için dinlenmesine karşı çıkan müdahil avukatları, Veysel Ş.’nin önemli bir tanık olduğu gerekçesiyle daha geniş bir zamanda ifadesinin alınmasını talep etti. Mahkeme bu talebi kabul etti.

Müdahil avukatlar, cinayete ilişkin Samsun’da yürütülen dava ile İstanbul’daki davanın birleşmesini isterken, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında da “görevi ihmalden” suç duyurusu talebinde bulundu. Ayrıca, cinayetin hemen ardından Erhan Tuncel’le telefon konuşması kayıtları ortaya çıkan polis memuru Muhittin Zenit’in de sanık olarak davaya dahil edilmesi gerektiği belirtildi.

Duruşma, bundan sonra sanık ve müdahil avukatların sanık ifadelerine ilişkin beyanları ile devam edecek. Ardından Mahkeme, davaya ilişkin ara kararını açıklayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious