Dink davası basına açık yapılacak

Dink davası basına açık yapılacak.12951
  • Giriş : 06.07.2008 / 16:55:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi olayına ilişkin devam eden 6. duruşma izleyici ve basına açık gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

18 Haziran 2008 itibariyle O.S.'nin yaşının 18'i doldurmasıyla duruşmayı basın mensupları ve izleyiciler izleyebilecek. Yarın görülecek duruşmaya yerli ve yabancı basının büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Üsküdar'daki Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1990 yılında dünyaya geldiği belirtilen O.S, 28 Haziran 2008 günü 18 yaşını doldurmuş oldu.

Dink'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, O.S'nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle CMK'nın 185. maddesi uyarınca duruşmaların kapalı olarak yapılmasını kararlaştırmıştı. Karar uyarınca bundan önceki duruşmalara izleyiciler ve basın mensupları girememişti. Fakat O.S.'nin yaşının 18'ini doldurmasından sonra önceki duruşmalara giremeyen basın mensupları ve izleyiciler, söz konusu duruşmayı izlemek için salona alınacak.

Yaklaşık 1 haftadır Ergenekon Soruşturması nedeniyle tarihinin en yoğun günlerini yaşayan Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, Dink davasının basına ve izleyicilere açılmasıyla bu yoğunluğa yeni bir halka daha eklenecek. Yarın görülecek duruşmaya yerli ve yabancı basının büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

İddianameden,

O.S'nin, ''Hrant Dink'i öldürmek'' suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca ''terör örgütüne üye olmak'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından da 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

O.S'nin bu suçlardan toplam 26,5 ile 42 yıl arasında hapsi talep edilen iddianamede, diğer 18 sanığın da 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious