Dink davasında Hayal'in eniştesi ifade verdi

Dink davasında Hayal'in eniştesi ifade verdi.12951
  • Giriş : 07.07.2008 / 15:11:00

Hrant Dink davasından Yasin Hayal'in eniştesinin ifadesine başvuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 18 sanık ile yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, ''Yasin'in böyle bir eylem yapacağını duyduğum zaman kendisini oyalamaya çalıştım. Engelleyemeyeceğimi anlayınca da jandarmada görevli 2 istihbaratçıya bildirdim'' dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada ifadesi alınan İğci, Hayal ile bu durumu jandarmaya bildirdikten sonra Ekim 2006'dan itibaren görüşmediğini anlatarak, ''Hrant Dink'in öldürüldüğünü duyunca şok oldum. 'Eyvah Yasin bu işi yapmıştır' dedim. Sonra Ogün Samast'ın ismini duyunca rahatladım. Olaylar aydınlığa kavuşunca Yasin'in de bu işin içinde olduğunu öğrendim'' dedi.

İğci, diğer sanıklardan Ahmet İskender'i, amcası Cengiz İskender'in kendi arkadaşı olduğu için tanıdığını anlattı.

Jandarma görevlilerinin, ''Yasin Hayal'i, vukuatlı bir kişi olduğu için jandarma bölgesinde sürekli gözetim altında tuttuklarını söylediklerini'' de öne süren Coşkun İğci, ''Bu kişiler üstlerine bilgi veriyorlar mıydı'' şeklindeki soruya, ''Bunu ben bilemem ama üstlerine bildirdiklerini Trabzon'daki ifadelerinde söylediler'' yanıtını verdi.

Hayal ile yaptığı konuşmalarda sanıklardan Ahmet İskender ve Ersin Yolcu'nun adının hiç geçmediğini anlatan İğci, bu isimleri duyması durumunda zaten jandarmaya bildireceğini söyledi.

Bazı basın yayın organlarında Ogün Samast ile 67 kez görüştüğü yönünde çıkan haberlerin de doğru olmadığını savunan Coşkun İğci, ''Samast'ı tanımıyorum'' dedi.

Daha sonra bazı sanıkların da dinlenildiği duruşmaya ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*