Dink davasında ikinci duruşma

  • Giriş : 01.10.2007 / 13:21:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması bugün İstanbul Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Dink davası nedeniyle Beşiktaş ve Adliye çevresinde ilk duruşmaya göre alınan güvenlik önlemleri daha da artırıldı. Sanıkların getirilmesinin ardından başlayacak olan davayı dışarıdan izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci geldi.

Hrant Dink'in avukatlarından Erdal Doğan, mahkeme binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturma sonuçlanmadan davanın açılmış olmasının yanlış bir tutum olduğunu belirterek, 'Savcılar bile davanın erken açıldığını kabul ediyor' dedi.

Ortaya çıkan telefon kayıtlarının Dink'in öldürülmesinden sonra da polis ve muhbir Erhan Tuncel arasındaki ilişkilerin devam ettiğini ortaya çıkardığını vurgulayan Doğan, cinayete ilişkin ihmallerin soruşturma kapsamı dışında tutulduğunu kaydetti.

Doğan, 'Tayin olmasına rağmen Zenit ile Tuncel'in görüşüyor olması ilişkilerin sürdüğünü gösteriyor' diye konuştu.

Dink'in avukatlarından Fethiye Çetin ise, söz konusu telefon kayıtlarına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Bu arada, Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth da duruşmayı izlemek üzere Beşiktaş Adliyesine geldi. Roth, burada yaptığı açıklamada, 'Hrant barışa en çok sarılan insandı. Barış için yaşadı. Bugün burada olmak, Hrant'ı hatırlamak demektir. Umarım düşünce özgürlüğü bir gün olacak. Hrant'ın ölümü 301. madde ile yakından ilgili. Hrant'ın 301 öldürdü. Bugün bunun için buradayız. Unutmak, öldürür' dedi.

Destek için gelenler arasında Ali Bayramoğlu, Ümit Fırat, Gülten Kaya, Mahir Günşiray'ın da bulunduğu yaklaşık 150 kişilik bir grup, Adliye dışında, polisin güvenlik şeridinin ardından beklemeyi sürdürüyor.

Öte yandan, duruşmayı izlemek isteyen Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Eugene Schougin ise Adliyeye alınmadı. Bunun üzerine kısa açıklama yapan Schougin, yetkililer hala bu davanın uluslararası boyutunu anlayabilmiş değiller. Önemli olan bu davayı insanların ilgisine sunabilmektir' dedi.

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve kızı Dilan Dink'in Adliyeye giriş yaparken duruşma sanıkların Adliyeye getirilmesinin ardından başlayacak.

Duruşma süresince Beşiktaş İskelesi ve çevresinde değişik sivil toplum örgütlerinin bir dizi eylem gerçekleştirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious