Dink davasında sanıkların akıl almaz mahkeme şovu!

Dink davasında sanıkların akıl almaz mahkeme şovu!.13085
  • Giriş : 08.07.2008 / 00:36:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 00:04:32

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın altıncı duruşması, İstanbul Adliyesi'nde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin davanın altıncı duruşması İstanbul 14. Ağır ceza mahkemesinde görüldü. Tetikçi Ogün Samast'ın 18 yaşını doldurmasıla duruşma ilk kez basına ve izleyicilere açık olarak gerçekleştirildi.

8'i tutuklı toplam 19 sanığın yargılandığı davada bütün gözler, önceki duruşmalarda avukatı olmadğı gerekçesiyle ifade veremeyen Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'ye çevrildi. Duruşmada ayrıca Agos çalışanları, katil zanlısı Ogün Samast'ı teşhis etti. Samast'ın dayıları Yaşar ve Aslan Samast da tanık olarak dinlendi.

Duruşmada ilk olarak Coşkun İğci ifade verdi. Trabzon'da bir dönem jandarma muhbiri olarak çalıştığı belirlenen İğci ifadesinde, Hrant Dink'in öldürüleceğini jandarmalara haber vermekle görevini yaptığını söyledi.

İğci, 2006 Ekim ayına kadar Yasin Hayal ile görüştüğünü ancak daha sonra kendisini görmediğini söyledi.

Trabzon'daki davada yargılanan astsubay Okan Şimşek ve uzman çavuş Veysel Şahin de İğci'nin verdiği ifadeleri doğrulayarak, ihbarı dönemin alay komutanı Ali Öz'e ilettiklerini ama gerekti tedbirlerin alınmadığı söylemişlerdi.
Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, Erhan Tuncel'e cinayetten önce İsrailli istihbarat elemanı bir kızla görüşüp görüşmediğini sordu. Bu konunun özel hayatına girdiğini belirten Tuncel, ısrarlı sorular üzerine görüştüğü kızın Lübnan'lı olduğunu söyledi.

Sanıkların duruşma sırasında birbirleriyle sürekli şakalaşıp gülüştükleri görüldü. Avukatların sorularına adeta şov yaparak cevap verdiler.

Hayal'in avukatı Fuat Turgut, Samast'a, cinayetten önce Etyen Mahçupyan'ın kendisini arayıp aramadığını sordu. Samast'ın bu soruya 'yok arayan Jennifer Lopez'di şeklinde cevap vermesi duruşma salonunda gülüşmelere sebep oldu.

Müdahil avukatlardan Kezban Hatemi'nin zanlıların suç örgütü oldukları yönündeki suçlamasını Erhan Tuncel kabul etmedi.

Duruşmada ayrıca, sanıklar Ogün Samast ve Yasin Hayal arasında söz düellosu yaşandı. Yasin Hayal, Ogün Samast'ın kendisine içeriye girip 'herkesi tarayayım mı' diye soru sorduğunu iddia etti. İçerde amsum insanlar da var diyerek buna itiraz ettiğini söyleyen Hayal'i Ogün Samast yalanlayarak, Hayal'in kendisine güvenliği geçip içerde kim varsa sık dediğini ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*