Dink davasında son gelişmeler

Dink davasında son gelişmeler.12951
  • Giriş : 12.03.2008 / 18:21:00

Gazeteci Hrant Dink suikastının öncesi ve sonrasında kimin ihmali var? Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu, bugüne kadarki incelemelerinde sorunun yanıtını bulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görevli komiser yardımcısı Özkan Mumcu ile polis memuru Mehmet Ayhan'ı ayrı ayrı dinleyen komisyon, suikastın faili O.S., Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'i de dinleyecek.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçti.

Hem yargı süreci devam ediyor, hem de TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu araştırma yapıyor.

Alt Komisyon, ilk olarak İstanbul'da Dink'in ailesini, Vali Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı dinledi.

Vali Güler de, Emniyet Müdürü Cerrah da Trabzon Emniyeti'ni suçladı; Dink'in İstanbul Emniyeti tarafından korunmamasını, Trabzon'dan gönderilen yazının "düşük kodlu istihbarat" olmasına bağladı.

Her iki isim de, "Düşük kodlu istihbarat, Emniyet Müdürü ve Vali'ye kadar çıkmaz" dedi.

Ama bu suçlamayı dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ve istihbaratçı polis memurları reddetti ve İstanbul Emniyeti'ni suçladı.

Ankara'da Meclis Komisyonu'na bilgi veren Akyürek, "Düşük kodlu istihbarat diye birşey yoktur. Bize gelen tüm bilgileri İstanbul'a gönderdik" dedi.

Akyürek'e göre; uyarı yazısını okuyan herkesin tedbir alması gerekiyordu. Eski İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç de İstanbul Emniyeti'ni önemli bilgiler karşısında önlem almamakla suçladı.

Emniyet içindeki suçlamalar bununla kalmadı. Meclis Komisyonu, cinayetin işlendiği tarihteki Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ı dinledi. Altay, kendisinden önceki müdür Ramazan Akyürek ve ekibini suçladı.

Reşat Altay, "Ben Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'i cinayet işlendikten sonra öğrendim. Cinayetten önce kimse bana ihbarlarla ilgili bilgi ve belge vermedi" dedi.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious