Dink davasında yemek molası

Dink davasında yemek molası.8750
  • Giriş : 28.04.2008 / 13:52:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 14:04:57

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink'in öldürülmesine ilişkin duruşmanın beşinci celsesinde yemek için ara verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Medya mensuplarının büyük ilgi gösterdiği Hırant Dink'in eşi Rahil Dink, sessiz kalmayı tercih etti. Dink ailesi adliyeyi terk ederken taraf avukatları, duruşmadaki gelişmelere ilişkin basına küçük açıklamalarda bulundu.

Sanık avukatlarından Necati Dinler, sanıkların adliyeye ilk sevk edildikleri gün sanık Yasin Hayal'in "Orhan Pamuk akıllı olsun." şeklindeki sözüne ilişkin iki tanık dinlendiğini söyledi. Avukat Dinler, bu tanıkların adliye karakolunda görevli olan ve olay günü tutanak tutan iki polis memuru olduğunu ifade etti. İfadesi alınamayan tek sanık Coşkun İğci'nin de duruşmada hazır bulunduğunu belirten Dinler, "Avukatı olmadığı için sanık İğci'nin ifadesi bu duruşmada alınmayacak." dedi.

Sanık Yasin Hayal ise Türk halkından özür dilediğini ancak Orhan Pamuk ve Hrant Dink'ten nefret ettiğini belirtti. Hayal, Pamuk hakkındaki "Akıllı olsun" sözlerinin tehdit amacı taşımadığını söylediği öğrenildi.

Sanık Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut ise iki polis memurunun tanık olarak dinlendiği sırada söz alarak müvekkilinin sözlerinde bir kasıt ya da tehdit unsuru bulunmadığını söylediğini ifade etti. Mahkeme salonunda yazar Orhan Pamuk'un, ismini Orhan Yumuşak ya da Orhannes Pamukyan olarak değiştirmesini teklif ettiğini belirten Turgut, sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Bu sözler üzerine müdahil avukatları Turgut hakkında mahkemeden suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious