Dink davasının ilk duruşmasında tutuklu 4 sanık tahliye edildi

  • Giriş : 04.07.2007 / 14:44:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 12'si tutuklu 18 sanığın ilk duruşması tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Davada sanıklardan Salih Hacısalihoğlu, Osman Altay, İrfan Özkan ve Veysel Toprak'ın tahliyesine karar verilirken, duruşma 1 Ekim 2007 tarihine ertelendi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu sanıklar ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Duruşmada cumhuriyet savcısı; Salih Hacısalihloğlu, Osman Altay, İrfan Özkan ve Veysel Toprak hakkında tahliye talebinde bulundu.

Ara karar verilen duruşmada savcının talebi konusunda mahkemenin karar vermesi beklenirken, tutuklu sanıklar ceazevi aracına alındı. Tutuklu sanılardan olayın faili O.S. ise, güvenlik önemleri nedeniyle protokol kapısından çıkarıldı. Cezaevi araçları hareket etmek için mahkeme kararını bekledi.

Tutuklu sanıklar adliyeden çıkarılıp cezaevi aracına bindirilirken sanık Erhan Tuncel, "Önyargılarının farkına varamayan toplumlar medeni yaşayamaz." diye bağırdı.

Bu arada, duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erhan Tuncel'in babası Ali Rıza Tuncel, oğlunun suçsuz olduğunu ve gerekli yerlere bilgi verdiğini söyledi. "Çocuğunuz bilinçli bir şekilde mi bu cinayet içinde yer aldı?" sorusu üzerine baba Tuncel bilmediğini kaydetti.

Kendisinin Dink ailesi ile konuşmadığını ifade eden baba Tuncel, "Oğlunuz pişman mı?" sorusu üzerine, "Oğlum bir şey yapmamış ki pişman olsun. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Herkesin herkese saygısı var. Oğlum gerekli yerleri uyardı; ancak karşı taraf kabul etmedi. Bu durumda devlete de suç atmamak gerekir." ifadelerini kullandı.

Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut ise, Hrant Dink'in 100 civarındaki avukatlarını "siyasi etnikçi" olarak niteledi. Özellikle Kezban Hatemi'yi ima ederek avukatların gereksiz tavırları ile mahkeme heyetine psikolojik baskıda bulunduğunu iddia eden Turgut, Erhan Tuncel'in kendisini "Emniyet İstihbaratı'nın Haber Elemanı" olarak tanıttığını söyledi.

Bu arada, mahkemete bir yazı gönderen Trabzon Emniyet Müdürlüğü, 2002'de Erhan Tuncel ile ilişkilerinin kesildiğini bildirdi.

Avukat Fuat Turgut, Erhan Tuncel'in mahkemede cinayeti önlemeye çalıştığı yönünde ifadeler verdiğini belirterek, Yasin Hayal ve O.S.'ın mağdur konumda olduğunu; Erhan Tuncel'in azmettirici olduğunu ileri sürdü.

Daha önce Mc Donald's'ın bombalarını da yapanın Erhan Tuncel olduğunu öne süren Avukat Turgut, Hayal ve O.S.'ın "milliyetçi duyguları istismar edilen iki genç" olduğunu belirterek Turgut, "Örgütlü suç söz konusu ise Erhan ve yukarısında aranmalı." diye konuştu.

Turgut, açıklamasında, Yaşar Cihan'ın Trabzon'da iki dönem BBP İl Başkanı olarak görev yaptığını; tüm halka ve fakirlere yardım yaptığını; Hayal ailesinin de yardım yaptığı ailelerden biri olduğunu söylediğini dile getirdi. BBP şahsında milliyetçiliğin hedef alındığını belirten Avukat Turgut, müdahil avukatların vatanseverliği ve milliyetçiliği karaladığını, kendisinin de bu karalayıcı ifadeleri kullanan Kezban Hatemi'ye ve müdahil avukatlara cevap verdiğini söyledi.

Turgut, "Hüseyin Kocadağ, Korkut Eken, Fikret Emek ve Muzaffer Tekin... Ben bunları gazi olarak nitelendiriyorum. Bunlara, vatanseverlik ve milliyetçiliğin karalanmaması gerektiğini söyledim." şeklinde konuştu.

Öte yandan, mahkemede ifade veren Erhan Tuncel, kendisini "Trabzon Emniyeti İstihbaratı" adına çalıştığını iddia etti. Erhan Tuncel, Hrant Dink'in vurulacağını günü gününe ve saati saatine haber verdiğini; ancak bunun dikkate alınmadığını iddia etti. Dink'in Ermeni olduğu için öldürülmediğini belirten Tuncel, "Türkiye'yi seviyorsanız, bu işin üstüne gitmeyin." dedi.

Müdahil avukatlar ise, CMK'nın 83. maddesine göre 8 kamu görevlisi hakkında görevlerini bile bile ihmal etme suçlaması ile takip başlatılmasını istedi.

Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un ise, Erhan Tuncel'i azmettirici olarak suçladığı dikkatlerden kaçmadı. Fuat Turgut, etnik çetelerle Türk milliyetçiliğinin karalandığını söyledi ve Dink'in Türk düşmanı olduğunun mahkemece tescillendiğini dile getirdi.

Hrant Dink'in avukatı ise, O.S.'ı Yasin Hayal ve arkadaşlarının Dink suikastından vazgeçirmeye yönelik çabalar sarf ettiğini söyledi.

Yargılanan BBP İl Başkanı Yaşar Cihan ise, mahkeme heyetine fakir ailelere yardım ettiğini Yasin Hayal'in ailesine de kömür yardımı yaptığını söyledi.Yasin Hayal ise, suçunu inkar etmeyerek kullanıldığını söyledi ve özeleştiride bulundu.

Duruşmanın sonunda mahkeme heyeti; Salih Hacısalihoğlu, İrfan Özkan, Osman Alpay ve Veysel Toprak'ın tahliye edilmesine karar verdi. Duruşma, 1 Ekim 2007 tarihine ertelendi.

 

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious