Dink komisyonu Reşat Altay'ı dinledi

Dink komisyonu Reşat Altay'ı dinledi.12951
  • Giriş : 11.03.2008 / 22:48:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, Hrant Dink cinayetini araştırmak üzere kurulan alt komisyon, Burdur Emniyet Müdürü (eski Trabzon Emniyet Müdürü) Reşat Altay'ı dinledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan başkanlığında toplanan alt komisyon, bir haftalık aranın ardından, bilgi almak için davet ettiği kişileri TBMM'de tekrar dinlemeye başladı.

Komisyon, basına kapalı yaptığı bugünkü toplantıda, Reşat Altay'ın bilgisine başvurdu.

Altay, Ramazan Akyürek ve ekibini kendine bilgi vermemekle suçladı.

Trabzon Emniyeti'ne 17 kez ihbar yapıldığına dair bilgilerin doğru olmadığını belirten Reşat Altay, "Ben Erhan Tuncel'i ve Yasin Hayal'i cinayet işlendikten sonra öğrendim. Cinayetten önce bu konuda bana hiçbir bilgi akışı olmadı" dedi.

Erhan Tuncel ile bazı emniyet yetkililerinin yaptıkları görüşmeler konusunda da kendisine bilgi ulaşmadığını belirten Altay, İstanbul Emniyeti'nin Dink konusunda bir önlem alıp almadığına ilişkin soruya ise "O konuda yorum yapamam" yanıtını verdi.

Komisyonda CHP'li üye Çetin Soysal ile komisyon başkanı AKP'li Mehmet Ocaktan arasında tartışma da yaşandı.

Daha önce dinlenen yetkililerin ifade tutanaklarının milletvekillerine dağıtılmadığını belirten Soysal, "Çalışmalarımıza ışık tutacak bilgileri alamıyoruz, böyle devam ederse üyelikten çekilebilirim" dedi.

Ocaktan, tutanakların ancak rapor ortaya çıktıktan sonra dağıtılacağını söyledi.

Alt komisyon önceki hafta, dönemin Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı, eski Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ile bazı şube müdürleri ve polis memurlarını dinlemişti.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious