Dink soruşturmasında 1 gözaltı daha

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerden Tuncay Uzundal'ın yeniden ifadesine başvurulmak istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen, hafta başında Tuncay Uzundal'ın ikinci kez ifadesini almak amacıyla Edirne F Tipi Cezaevine gitti.

Savcılar, Edirne Barosuna da sanığa müdafi tayin edilmesi amacıyla yazı gönderdi. Ancak, 5560 sayılı Kanun ile Avukatlık Kanununda yapılan değişiklikleri protesto gerekçesiyle zorunlu müdafi ve vekil atamalarını durduran Edirne Barosu, bu nedenle Uzundal için de avukat görevlendirmedi.

Avukat olmadan şüphelinin ifadesinin alınması mümkün olmadığından savcılar Altay ve Seçen, Uzundal'ı sorgulayamadan İstanbul'a döndü.

Tuncay Uzundal'ın, şüphelilerden Erhan Tuncel'in ev arkadaşı olduğu, O.S'nin üzerinden çıkan Türk Bayrağını da onun verdiği iddia ediliyordu.

YENİ GÖZALTI

Öte yandan, soruşturma kapsamında bir kişinin daha gözaltına alındığı ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Bu arada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakıldıktan sonra hakkında çıkarılan yakalama emri uyarınca aranırken Trabzon'da yakalanarak yol tutuklaması yapılan İrfan Özkan, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. Hakkındaki yakalama emri yüzüne karşı okunan Özkan, ceza evine götürüldü.

Özkan'ın tutuklanmasıyla soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheli sayısı 11'e yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious