Dink suikasti tetikçisi O.S.'nin uyuşturucu planı tutmadı

Dink suikasti tetikçisi O.S.'nin uyuşturucu planı tutmadı.12939
  • Giriş : 03.10.2007 / 11:00:00
  • Güncelleme : 03.10.2007 / 11:09:05

Cezasını hafifletmek için cinayet günü uyuşturucu kullandığını belirten O.S.’nin kanında uyuşturucu çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaşı küçük olduğu için 20 yılla yargılanan ve bu cezasını hafifletmek için önceki günkü duruşmada uyuşturucu hap aldığını söyleyen gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı O.S’nin olay günü kanında uyuşturucu madde bulunmadığı ortaya çıktı. Cinayetten 32 saat sonra Samsun’da ele geçirilen O.S.’ye yakalandıktan hemen sonra Samsun Adli Tıp Kurumu’ndan verilen raporda, ‘Muayenesinde alkol ya da uyuşturucu kullanıldığına dair belirti yok’ denildi.

UYUŞTURUCUYA RASTLANMADI

Hrant Dink’in katil zanlısı 17 yaşındaki O.S. önceki gün yapılan duruşmada ilk kez konuşarak cinayeti, azmettirici Yasin Hayal’in verdiği iki ecstasy hapı içtikten sonra işlediğini söyledi. Ancak yakalandığı 21.07.2007 tarihinde Samsun Merkez İlçe Adli Tıp Kurumu’nda yapılan muayeneye göre, O.S.’nin kanında alkol veya uyuşturucu maddeye rastlanmadı.

21.01.2007/ 01.55 tarih ve 802 nolu adli tıp raporunda şu tespitlere yer verildi: ‘Kullandığı bir ilaç yoktur. Psikiyatrik muayenesi normaldir. Herhangi bir lezyon olmadığı, alkolsüz olduğu, uyuşturucu kullandığına dair belirtiye rastlanmadığı kayıtlıdır.’

TCK’YA GÖRE CEZAİ EHLİYET YOK

BİR kişinin uyuşturucunun etkisiyle suç işlemesi, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre hafifletici neden sayılabiliyor, hatta sorumluluğu tamamen ortadan kaldırabiliyor. TCK’nın 34’üncü maddesinde ise ‘Uyuşturucu madde etkisiyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılamayan kişiye ceza verilmez’ deniyor. O.S.’nin de en az cezayı alabilmek için bu yola başvurduğu öne sürülüyor. Uzmanlar ise uyuşturucunun etken maddesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Prof. Arif Verimli: 10 gün içinde tespiti mümkündür. Saç testinde de, kişinin saçı uzunsa 10 ay öncesini bulabiliyorsunuz.

Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Sermet Koç: Anlaşılması gerekir. Ecstasy’nin standardı yok. İçeriği önemli. 48 saatte vücuttan çıkar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious