Dink suikastindeki çocuklar maşa!

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

''Siyaset Sahnesi'' programına katılan Bakan Şahin, Mustafa Ünal, Enis Berberoğlu ve Remzi Ketenci'nin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gazeteci Hrant Dink cinayetinin iç ve dış bağlantılarını ortaya çıkarmak gerektiğini belirterek, ''Yani, bu pis suyu başından kesmek gerekir. Yakalanan çocuklar bana göre maşadır'' dedi.

Bir soru üzerine, Dink cinayetinin arka planının çok iyi araştırılması gerektiğini belirten Şahin, şunları söyledi:

''Bunun adi bir cinayet gibi değerlendirilmiş olmasını ve sonuçta da Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen ceza ile kalmasını ben doğru bulmuyorum. Çünkü geçmişte birçok cinayet işlendi. Devam ediyorsa demek ki gerekli tedbirler alınamıyor demektir. Gerekli tedbirlerin alınabilmesi için olayın üstüne üstüne gitmek gerekir. İç ve dış bağlantılarını ortaya çıkarmak gerekir. Yani bu pis suyu başından kesmek gerekir. Yakalanan çocuklar bana göre maşadır. Asıl bunları kimler yönlendiriyor, kimler kullanıyor onları bulup çıkarmak gerekir.''

301. MADDE

Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından yeniden başlayan TCK'nın 301. maddesiyle ilgili tartışmaları da değerlendiren Bakan Şahin, şunları kaydetti:

''Ben, 301 konusunda geriye doğru değil, ileriye doğru gidildiği kanaatindeyim. Yargıçlarımızın da 301 ile ilgili daha geniş açılı bakarak kararlar vereceğine inanıyorum bundan sonraki süreçte ama öyle bir noktaya gelir de 301'in uygulanması iyi niyetli olmazsa o zaman yeniden bir değerlendirme yapmak mümkün olabilir.'' Kendi adını kullandığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde yeğenini polise ihbar ettiği için ailesinden tepki alıp almadığının sorulması üzerine Şahin, siyasilerin en büyük zararı yakınlarından gördüğünü söyledi.

Şahin, ''Kim bizim ismimizi kullanarak kamuda haksız bir kazanç elde etmeye çalışıyorsa onun üzerine gitmek durumundayız. Aksi takdirde Türkiye'de bazı şeyleri halledemeyiz. Ailemden hiçbir tepki almadım. Babamla telefonla görüştüm onun bir tepkisi olmadı'' dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Şahin, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir soru üzerine de şöyle konuştu:
''Şu anda bir Cumhurbaşkanı adayım falan yok. Sayın Başbakanımızın yakınında olan bir bakanım. Bu zamana kadar zımnen de olsa bir şey açıklamadı. Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanı adayı olup olmamasını 'yüzde 50 yüzde 50' olarak değerlendiriyorum. Başbakanın ne aday olacağı ne de olmayacağı konusunda bir izlenim edindim. Olabilir de olmayabilir de... Aday olmama ihtimalini hiçbir zaman göz ardı etmeyelim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden partimizin güçlenerek çıkacağı kanaatindeyim.''

FUTBOL FEDERASYONU TARTIŞMALARI

Futbol Federasyonu ile ilgili tartışmalara da değinen Şahin, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile şahsi bir problemi olmadığını söyledi.

Futbol Federasyonu Genel Kurulunun olağanüstü toplanması için gerekli 106 imzanın 9 Ocakta federasyona verildiğini anımsatan Şahin, şöyle devam etti:

''İmzaların federasyona ulaşıp ulaşmadığını denetlemek için iki müfettiş görevlendirildim. Federasyonun 60 gün içerisinde çağrı yapması lazım. Şu ana kadar bir çağrı yapılmadı ama yapılması gerekir. Yasa ve yönetmelikleri federasyon uygulamalıdır. Biz de federasyonun genel kurulu toplamasını bekliyoruz. Aksi takdirde bu durum Türkiye'de futbola zarar veriyor. Sayın Federasyon Başkanı'nın, 'yeterli imza gelmedi, baskı ile imza alındı' falan dediğini duyuyorum. İmzalar noter tasdikli olarak federasyona ulaştı. İmzaların ulaşıp ulaşmadığını denetlemek için iki başbakanlık müfettişi görevlendirildi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious