Dink suikastinden haberdar mıydı?

Dink suikastinden haberdar mıydı?.29648
  • Giriş : 09.06.2009 / 23:30:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 00:47:28

Gazeteci Hrant Dink suikastiyle ilgili görevi ihmal davasında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Dava kapsamında Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız başta olmak üzere 8 kişi yargılanıyor. Zanlılar da suikast hazırlığından haberdar olmalarına rağmen gerekli önlemleri almamak ve kendilerine ulaşan istihbaratı diğer güvenlik güçleriyle paylaşmamakla suçlanıyor.

Dava kapsamında dün, Dink'in öldürüldüğü dönemde Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda yüzbaşı rütbesiyle istihbarat şube müdürü olarak görev yapan Metin Yıldız Bolu Sulh Ceza mahkemesinde talimatla ifade verdi. Halen Bolu İl Jandarma komutanlığı'nda görevli olan Binbaşı Yıldız'ın ifadeleri davaya yeni bir boyut kazandırdı.

Mayıs ayının 15'inde de Bursa'da dönemin il jandarma alay komutanı albay Ali Öz'ün ifadesi alınmıştı. Albay Öz ifadesinde Dink'e suikast hazırlığından haberi olmadığını söylüyor, görevi ihmal iddialarını reddediyordu. Ancak Yıldız Albay Öz'ün suikast planından haberi vardı dedi.

Albay Öz'ün ifadelerinin aksine Binbaşı Metin Yıldız 2006'nın yaz aylarında Albay Ali Öz'e suikast planıyla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Yıldız, aynı günlerde jandarma istihbarat görevlileri Şimşek ve Şahin'i konuyla ilgili araştırma yapmaları için görevlendirdiğini anlattı. Bu görevlendirmeyi de Albay Öz'e aktardığını iddia eden binbaşı, "herhangi bir emri olup olmadığını da sordum" şeklinde ifade verdi.

"MİT VE EMNİYETE HABER VERİLMEDİ"

Dönemin Trabzon İl Jandarma İstihbarat başkanı olan Metin Yıldız'ın ifadeleri, Jandarmaya ulaşan Hrant Dink'e yönelik suikast bilgisinin Emniyet ve MİT'e rapor edilmediğini de gösteriyor.

Metin Yıldız, Dink'in öldürüleceği bilgisinin kendisine ulaştığında ham bir bilgi olduğunu ve istihbarata dönüşmediğini iddia ederek kendini savundu. Talimatla ifade veren Yıldız, mahkemeye haber kaynağı güvenilir bulunmadığı ve bilginin doğruluğu tespit edilemediğinden Emniyet'e ve MİT'e de haber verilmediğini söyledi.

Albay Ali Öz'ün suikastten haberdar olduğunu söyleyen sadece Binbaşı Metin Yıldız da değil. Görevi ihmalden yargılanan diğer sanıklar Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin de 20 Mart'ta verdikleri ifadede benzer şeyler söylüyordu. İki istihbarat görevlisi Dink'in öldürüleceği yönünde Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin kendilerine bilgi verdiğini ve bu bilgiyi Albay Öz'e bir toplantı sırasında ilettiklerini ifade etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*