Dink suikastinin perde arkası aralanacak mı?

  • Giriş : 02.07.2007 / 08:27:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 09:20:41

Hrant Dink cinayeti'nden yargılanan 18 sanık, bugün hakim karşısına çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duruşmada, Erhan Tuncel'in daha önce söylediği gibi 'cinayetle ilgili önemli 2 ismi' açıklaması bekleniyor

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanık, bugün hakim karşısına çıkacak. Sanıkların ifadelerinin alınacağı duruşma, zanlı O.S'nin yaşının 18'den küçük olması nedeniyle basına kapalı görülecek. Ancak, yayın yasağı söz konusu değil. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya sanık avukatları, müdahil avukatları ve Türkiye'nin dört bir yanından müdahil avukatlara destek vermek amacıyla 500'ü aşkın hukukçunun katılması bekleniyor. Yurtdışından birçok sivil toplum kuruluşu ve temsilcinin de izleyeceği duruşmaya, Dink ailesinden Rakel Dink ve Orhan Dink'in katılacağı bildirildi.

HAYAL, TUNCEL'İ SUÇLAYACAK

Soruşturma süresince susma hakkını kullanan Erhan Tuncel, daha önce "Mahkemede suçsuz olduğumu kanıtlayacağım" demişti. Dink davasında iddianamede yer almayan, ancak cinayetle ilgisi bulunan iki önemli ismi de açıklayacağını söyleyen Tuncel'in, bu isimleri açıklaması bekleniyor. Yasin Hayal'in ise Erhan Tuncel'i suçlayacağı, Mc Donalds'a atılan bombanın Tuncel tarafından nasıl hazırlandığını, Tuncel'in bağlantılarını ve Dink'in öldürülmesi gerektiğini Tuncel'in söylediği şeklinde ifade vereceği öğrenildi.

ORHAN PAMUK KATILMAYACAK

Yasin Hayal'in adliyeye getirildiği sırada, "Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı" diye bağırması nedeniyle, davaya mağdur olarak dahil edilen yazar Orhan Pamuk, yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmayacak. Duruşma nedeniyle, adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınacak

Devlet için çalıştım

Hrant Dink cinayetinin azmettiricilerinden olduğu iddia edilen Yasin Hayal'in, kendisini sorgulayan savcıya gönderdiği mektupta kendilerini emniyetten birilerinin kullandığını ileri sürerek " Devlet için kullanıldıysak devletin biz koruması gerekmez mi" diye yazdığı ortaya çıktı

Hrant Dink cinayetinin azmettiricilerinden olan ve Trabzon'daki Mc Donalds'ı bombalayan Yasin Hayal'in yakalandıktan bir müddet sonra sorgusunu yapan İstanbul Cumhuriyet Savcısı'na bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Mektubunda savcıya sitem eden Hayal, 'Bana konuşursam serbest kalacağımı söylediniz. O kadar bilgi verdim ama sonuç yok. Devlet için çalıştıysak haklarımızı korumak da devlete düşmez mi' diye yazdı.
'Sitemkarım. Büyük Fenerbahçe adına sayın savcım" ifadesiyle başlayan mektubunda Hayal, "Bu başlığı kullanmak istemezdim. Ama hakkımızda öyle bir iddianame hazırlamışsınız ki resmen idam fermanımı hazırladınız. Size samimi itirafta bulundum, önemli bilgiler verdim karşılığı bu mu olmalıydı? Ağırlaştırılmış müebbet istediniz, o yetmiyormuş gibi gibi örgütü liderliğinden 20-30 yıl müebbet istediniz. Bu ülkede Türk bayrağı açanlar da artık terörist mi oldular? İsrail iki askeri esir alındı diye Lübnan'ı yerle bir ederken, Amerika Yugoslavya savaşında uçağı düşürülüp, Sırbistan toprağında mahsur kalan askerini koskoca Sırp ordusundan önce gidip olduğu yerden kurtarıyor. Yani dünyadaki bütün ülkeler kendi halklarının haklarını muhafaza ederken, biz kendi halkımıza ceza yağdırıyoruz" dedi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious