'Dink'i öldürtecek, Hayal'i yakalayın' skandalı!

'Dink'i öldürtecek, Hayal'i yakalayın' skandalı!.8750
  • Giriş : 13.02.2008 / 09:29:00
  • Güncelleme : 13.02.2008 / 09:51:43

Erhan Tuncel'in İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi'ne verdiği ifade, Trabzon emniyetini zor durumda bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hrant Dink suikastı azmettiricisi olduğu iddia edilen "Büyük abi" Erhan Tuncel'in Trabzon Emniyeti'ne istihbarat sağladığı dönemlerde "Hayal, Dink'i öldürtecek. İstanbul'a gitmesini sağlayıp yaklatalım" teklifini, Trabzon Emniyeti'nin "Böyle bir imkanımız yok" diyerek geri çevirdiği ortaya çıktı.

Erhan Tuncel'in ilk yazılı ifadesi olan 5 Ağustos 2007 tarihli İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız'a verdiği ifadede, Mc Donalds'ın bombalanması olayının akabinde emniyete istihbarat sağlayamla görevlendirildiğini ve aykığı 30 YTL olmak üzere 700 YTL maaş alıp emniyetten biri üst düzey 8 kişiyle bağlantıda olduğu yer alıyor.

Hrant Dink suikasti azmettiricisi "Büyük abi" Erhan Tuncel'in yazılı ilk ve tek ifadesi olan İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi'ne verdiği ifade, Trabzon emniyetini zor durumda bırakıyor. Tuncel, Trabzon Mc Donalds'ın bombalanmasıyla ilgili gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra emniyete yardımcı istihbarat elemanı olarak kabul edildiğini belirterek, "Ben Yasin Hayal'ın Hrant Dink'i ensesinden kurşunlatarak öldürteceği bilgisini emniyete bildirdim. Hatta Hayal'ın deşifre edilmesi ona yardım edip İstanbul'a göndereyim siz de yakalatın teklifinde bulundum. Ama komiser Özgür, böyle bir imkanları olmadığını söyledi" dedi.

8 EMNİYET GÖREVLİSİYLE ÇALIŞMIŞ

Erhan Tuncel ifadesinde Trabzon Emniyeti'nden 8 görevli ile bağlantı kurduğunu belirterek , "Bunlar Muhuttin Zenit, Memduh abi, komiser Özgür abi, istihbarat şube müdürü, biri renkli gözlü müdür yardımcısı diğerleri de bunların araçlarını kullanan kişilerdir" dedi.

DİNK'İN ÖLDÜRÜLECEĞİNİ HEM MUHiTTİN'E HEM ÖZGÜR'E HEM İSTİHBARAT MÜDÜRÜNE SÖYLEDİM

Erhan Tuncel, Hrant Dink'in öldürüleceğini ilk olarak Muhittin Zenit'e söylediğini belirttiği ifadesinde söyle konuşuyor:

"2006'nin Mart ayında Muhittin abi ve Memduh abi evime geldiler, grupla bağlantımı koparmamamı, bu olay üzerine yoğunlaşmamı istediler. Yasin'e anlat bu işi yapmasın dediler. Ben de Yasin'i vazgeçirmek için uğraştım. Mayıs ayında Yasin'in Zeynel diye bir çocuğu ayarladığını ama çocuğun kararsız olduğunu Muhuttin'e söyledim. Hrant Dink'in öldürüleceğini istihbarat müdürüne de söyledim. O da Özgür'ü çağırarak benimle ilgilenmesini söyledi. Ondan sonra bağlantıyı Özgür'le kurdum"

"ÖZGÜR KOMİSERE HAYAL'İ YAKALAYAN DEDİM"

Erhan Tuncel'in başmüfettişe verdiği ifadenin en önemli bölümü ise, Trabzon Emniyeti'nde görevli Özgür isimli komisere Yasın hayal'ın deşifre edilip yakalanması için yaptığı başvuru. İfadelerde Erhan Tuncel'in Trabzon Emniyeti'ne istihbarat sağladığı dönemlerde hem polis memuru Muhittin Zenit'e, hem de Özgür komisere "Hayal, Dink'i öldürtecek. İstanbul'a gitmesini sağlayıp yaklatalım" teklifini, yaptığını ancak komiserin "Böyle bir imkanımız yok" diyerek geri çevirdiği belirtiliyor.

YENİ BİR İSİM: "ENGİN YILMAZ"

Erhan Tuncel'in ifadelerinde Yasin Hayal'ın Ogün Samast'ı evine getirdiği gün, "Ogün'ü Engin'le birlikte İstanbul'a göndereceğim, iyi tanı" dediği tutanaklara yansıyor. Aynı tutanakta Erhan Tuncel'in Engin Yılmaz'ın resmini emniyete verip vermediği sorusuna, "Hatırlamıyorum. Ama emniyet başka olaylardan dolayı Engin'in takibatının yapmış olması gerekir" şeklinde yanıt verdiği, Engin'in suikast için İstanbul'a gidip gitmediği yolunda soruya ise, "Gitseydi bugüne kadar yakalanmış olurdu" dediği belirtiliyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious