Dink'in avukatları 'takipsizlik' kararına itiraz etti

  • Giriş : 14.07.2007 / 13:11:00

Hrant Dink'in ailesinin avukatları, Samsun Cumhuriyet Savcılığının zanlı O.S'nin görüntülerinin çekilmesine ilişkin 21 şüpheli hakkında verdiği "takipsizlik" kararına itiraz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avukatlar tarafından Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmek üzere Nöbetçi Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesine verilen itiraz dilekçesinde, Samsun Cumhuriyet Savcılığının "Suçluyu Kayırma", "Görevi Kötüye Kullanma", "Suçu ve Suçluyu Övmek", "Ses ve Görüntülerin Kayda Alınması", "Gizliliğin İhlali" suçlarına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, "Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair" karar verdiği belirtildi.

Dilekçede, söz konusu 21 şüpheli hakkında verilen kararın kaldırılması talep edildi.

Dink'in katil zanlısı O.S'nin Samsun'da jandarma ve emniyet görevlilerince yakalandığı hatırlatılan dilekçede, "Bu yakalanmanın hemen sonrasında adli kolluk görevi üstlenen memurlarca katil zanlısı 'milli bir kahraman' gibi karşılanmış ve onunla birlikte hatıra fotoğrafı çekmek için birer yarış halinde sıra kapışmaya girişmişlerdir. Adli kolluk görevi yürüten polis ve jandarma görevlilerinin alenen işledikleri somut bu suç hali karşısında, normal işleyen bir hukuk devletinde bir savcının hemen kamu davası açması ve bu kişileri görevlerinden alması beklenirdi" denildi.

"Şüphelilerin bu umursamazlıklarının ve fütursuz suç işleme davranışlarının dayanak ve güvencesinin yargı olmaması gerektiği" savunulan dilekçede, haklarında takipsizlik kararı verilen 21 şüpheli hakkındaki bu kararın kaldırılarak, tüm şüphelilerle ilgili "görevi kötüye kullanmak", "suçluyu kayırma", "ses ve görüntülerinin kayda alınması", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından kamu davası açılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious