"Dink'in bu kadar önemli biri olduğunu düşünmemiştik"

  • Giriş : 26.02.2008 / 08:35:00

Dink cinayetinin azmettiricisi olan Yasin Hayal, maktulün bu kadar önemli birisi olduğunu bilmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı O.S.'yi azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal, maktulün bu kadar önemli birisi olduğunu bilmediğini söyledi.

Dink cinayeti davasının üçüncü duruşmasında daha önce ifadesi alınmayan sanıkların sorguları yapıldı. Duruşmanın dün sabahki bölümünde saatlerce ifade veren Hayal'in cinayet için, "Biz bu olayın Uğur Mumcu gibi bir olay olacağını düşünmediğimizden kendimizi kaptırdık." dediği öğrenildi. Duruşmada, mahkeme başkanı Erkan Çanak'ın 'Veli Küçük'ü tanıyor musun?' şeklindeki sorusunu cevaplandıran sanık Yasin Hayal, tanımadığını; ancak yan koğuşta yatan birinden Veli Küçük hakkında bilgi edindiğini ifade etti. Sanıklardan Ersin Yolcu'nun çapraz sorgusu gerçekleştirildi.

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın görülmesine dün devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya getirilen tutuklu sanıklar, güvenlik nedeniyle hakim ve savcıların kullandığı üst giriş kapısından adliyeye alındı. Sanıklardan O.S.'nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı olarak gerçekleştirilen duruşmada, bir önceki oturumda olduğu gibi sesli ve görüntülü kayıt yapılacağı belirtildi. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile kızı da adliyeye geldi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde sanıklardan Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Mustafa Öztürk'ün çapraz sorguları tamamlandı. Ersin Yolcu, duruşmanın başında müdahil avukatlarının sorularına cevap vermek istemedi. Bunun üzerine avukatlar, Yolcu'nun, Erhan Tuncel tarafından 'sus, konuşma' diye uyarıldığını söyleyerek, Tuncel'in dışarıya çıkarılmasını istedi. Tuncel çıkarıldıktan sonra ifadesi alınan Yolcu, Yasin Hayal'in talimatıyla O.S.'yi İstanbul'a gitmek üzere otobüse bindirdiğini anlattı. Yolcu, "O.S.'yi yolladıktan sonra Hayal'e bilgi verdim." diye konuştu. Mustafa Öztürk'ün de Tuncel'e yönelik suçlayıcı ifadelerde bulunduğu belirtildi. Ardından Tuncel yeniden salona alındı. Ahmet İskender ise Yasin Hayal lavaboya gitmek için duruşmadan çıktıktan sonra verdiği ifadede, kendisine ait kırtasiye dükkanında Hayal'in, O.S.'ye silah verdiğini gördüğünü söyledi. İskender, "O.S.'ye 'sakın yapma' dedim. Ama silahın ne amaçla kullanılacağını bilmiyordum." dedi. Cinayetten birkaç ay önce Hayal'in, Orhan Pamuk'u öldürmeyi planladığını iddia eden İskender, Alperen Ocakları'ndan 'Çaycı Süleyman' lakaplı bir kişiyle birlikte Hayal'i bu fikirden caydırdıklarını anlattı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan BBP eski MYK üyesi Halis Egemen ve BBP Trabzon eski İl Başkanı Yaşar Cihan da katıldı. İfadesi alınan Yaşar Cihan, Hayal'in BBP'deki kaydının Dink cinayetinden sonra silindiğini söyledi. "Tüm sanıklar oğlumdur." diyen Cihan, hakimin "Nasıl yani, her dediğinizi yaparlar mı?" sorusuna da, "Evet, ne dersem yaparlar." cevabını verdi. Mahkeme heyeti, tüm sanıkların çapraz sorgularının tamamlanması için duruşmanın 28 Nisan 2008'e ertelenmesini kararlaştırırken, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Tuncel, 'Dink'in öldürülmesine azmettirmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Hayal ise aynı suçtan müebbet hapisle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious