Dink'in Katiller arkadaş grubu liderleri Yasin Hayal

Dink'in  Katiller arkadaş grubu liderleri Yasin Hayal.13161
  • Giriş : 04.07.2007 / 08:21:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, Dink zanlıları için resmi yazı yazdı. Buna göre ortada ne örgüt ne çete var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Arkadaş grubu'ymuş!
Dink davasında, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Akyürek, "Sanıkların örgütle bağlantısı bulunmuyor. Sadece bir arkadaş grubu oluşturdular" diye bir yazıyı mahkemeye gönderdi

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı ve eski Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek'in, Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü mahkemeye gönderdiği yazıda, "Sanıkların herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını, sadece bir arkadaş grubu oluşturduklarını" belirttiği ortaya çıktı. Oysa sanıklar, "Terör örgütü kurmak ve yönetmek"ten de yargılanıyor. Davanın önceki gün yapılan ilk duruşmasında, suikastta kullanılan silah ve mermileri temin ettiği iddiasıyla yargılanan Salih Hacısalihoğlu'nun da aralarında bulunduğu 4 sanık tahliye edildi.
Duruşma, Akyürek'in mahkemeye 7 Haziran'da ulaşan yazısını da ortaya çıkardı.
Yazı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, "Yöneticilerinin Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, üyelerinin O.S. (tetikçi), Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Ahmet İskender, Mustafa Öztürk ile Tuncay Uzundal olduğu, diğer sanıkların da bu kişilere yardım ve yataklık ettiği öne sürülen terör örgütüyle ilgili bilgi ve dokümanları istemesi" üzerine düzenlendi.

'İrtibat yok'
Hayal'in 24 Ekim 2004'te Trabzon'daki McDonald's'a el yapımı parça tesirli bomba attığı belirtilen yazıda, bu olayla ilgili olarak yürütülen çalışmalarda herhangi bir terör örgütü ile irtibatının tespit edilemediği kaydedildi.
Hayal'in, 13 Mayıs 2005'te tahliye olduktan sonra, "Türklüğü aşağılayıcı ifadeleri nedeniyle" Dink'e yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturduğunun kaydedildiği yazıda, "Hayal'in bu grubun içinde 'lider' konumunda olduğu, Tuncel'in ise Hayal nezdinde 'en etkili' kişi olarak tanındığı, ancak diğer grup üyeleri ile hiyerarşik bir bağının tespit edilemediği" belirtildi.
O.S. ile fotoğraf çektiren Samsun Emniyeti'nde görevli 12 polis ve İl Jandarma Komutanlığı'ndan 8 görevli hakkında da "takipsizlik kararı" verildi. Samsun Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, kamu görevlilerinin katil zanlısına sempati duyduğu intibaının oluştuğuna, bunun suç teşkil etmediğine karar verildi.
Soruşturmada, sadece görüntüleri basına sızdıran polis ile O.S.'yi Emniyet'in çay ocağına götüren polisin yargılanması gerektiği karara bağlandı.

Hayal'in avukatı: Atalarım suçlandı

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, tutanağa geçirildiği öne sürülen konuşmasında, müdahillik dilekçelerinde atalarının soykırımla suçlandığını belirterek, "Sözüm ona onların topraklarının işgalcisi olarak suçlanmışızdır. Devlet, katil devlet ilan edilmiştir" dedi.
Dink ailesinin avukatı Kezban Hatemi'yi kasteden Turgut'un konuşmasında şu ifadeleri kullandığı belirtildi: "Bunlar evlerinde yani bu hanımefendi de dahil hepimiz, evlerimizde rahat uyuyabiliyorsak, örnek sunuyorum; özel harekâtın kurucusu merhum Hüseyin Kocadağ'a, Korkut Eken'e, Fikret Emek'e, Kıbrıs kahramanı Muzaffer Tekin'e ve onun gibi yiğit kahramanlara borçluyuz. Onları kötü suçlar işlemekle suçladık. Dink'in öldürülmesini de hiçbirimiz onaylamıyoruz."
Dink ailesinin avukatlarından Kemal Aytaç da, Turgut'un müdahil, avukatları kastederek, "Onlar Anayasanın 1,2,3. maddelerini okurlarsa kem küm edeceklerdir' ve 'Vatanımızda, bunlar bizi rahat bıraksın çekip gitsinler" sözünün zapta geçmesini istedi.
Söz alan Turgut ise meslektaşını kasetmediğini belirterek, "Ancak, etnik çetecilikten yana olanların biz Türkleri vatanımızda, devletimizde rahat bırakmalarını isterim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious