Dink'in ölüm soruşturması için birim kuruldu

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda soruşturmanın yönü belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantı sonrasında açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısi Aykut Cengiz Engin, soruşturmanın Beşiktaş'taki özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili'nin koordinasyonunda örgütlü suçlarla yetkili emniyet birimi tarafından yürütüleceğini söyledi.

Gazeteci Hırant Dink'in öldürülmesinin ardından bugün saat 13.00 sıralarında Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri'nde görevli Başsavcı vekili Turan Çolakkadı ile Cumhuriyet Savcıları Fikret Seçen ve Selim Berna Altay katıldı.

Vali Güler, toplantı öncesi soruşturmaya ilişkin bir açıklama yapılıp yapılmayacağına dair soruya, "Cumhuriyet Başsavcımızın, yargı süreci içerisinde yürütecekleri soruşturma tekniğidir." diye cevap verdi. Vali Güler, "Ceza Muhakemeleri çerçevesinde Cumhuriyet Savcıları nezaretinde güvenlik birimleri, gerekli araştırmaları, incelemeleri, sorgulamaları ve delilleri değerlendirmeleri anlamında herşeyi yapıyorlar. Şu aşamada söyleyeceğim birşey yok." dedi.

Zanlı ile gözaltında bulunan diğer kişilerin bugün itibariyle yüzleştirileceğini belirten Vali Güler, zanlının yaşının küçük olması konusunda ise, "Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda 18 yaşından küçüklerle ilgili sorgulama teknikleri bakımından bizzat Cumhuriyet Savcısının yapması gereken işlemler var." diye konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, basın mensuplarının sorularına cevapladı. Mevcut durum değerlendirmesi ile tespit yaptıklarını belirten Başsavcı Engin, "Bundan sonraki safhada soruşturmayı örgütlü suçlarla yetkili birimimiz sürdürecek." dedi. Soruşturmanın başına Başsavcı vekili Turan Çolakkadı'nın getirildiğini belirten Başsavcı Engin, Cumhuriyet Savcıları Fikret Seçen ile Selim Berna Altay'ın da aynı soruşturma için görevlendirildiğini söyledi.

Yeteri kadar personelin bu konuda görevlendirildiğini belirten Başsavcı Engin, "Onların nezaret ve talimatları doğrultusunda soruşturma sürdürülecek." diye konuştu.

Cinayete ilişkin herhangi bir örgüt tesbit edemediklerini belirten Başsavcı Engin, şu an sadece 7 kişi gözaltında bulunuyor." dedi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığının da çalışmaları olduğuna dikkat çeken Başsavcı Engin, "Onlarla da koordinat etmek suretiyle soruşturmayı yürütüyornuz. Şu an biraz sabırlı olmanızı rica ediyorum. Sizlere gereken bilgi verilecek." diye konuştu.

Zanlı Ogün Samaks'ın yaşının küçük olması nedeniyle Çocuk Mahkemesi'nde yargılanıp yargılanamayacağı sorulan Başsavcı Engin, "Bilahare onların hepsini değerlendirip sizleri bilgilendireceğiz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious