Dinleme iddialarına son nokta!

Dinleme iddialarına <blink>son nokta!</blink>.15270
  • Giriş : 01.06.2008 / 16:33:00
  • Güncelleme : 01.06.2008 / 16:37:07

Emniyet Genel Müdürlüğü dinleme iddialarına son noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü, dinleme faaliyeti için ayrı ayrı yargı kararı alınmasının yasal bir zorunluluk olduğuna işaret ederek, bütün Türkiye'nin dinlenilmesinin söz konusu olamayacağını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden, bugünkü bazı basın yayın organlarında "Telekulakta yeni belge polis izledi", "Emniyet tüm görüşmeleri izliyor" ve "Tüm ülke izleniyor ve emniyet ülkeyi altı ay dinledi" başlıklarıyla yayımlanan haberlerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

"Dünyadaki tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi Türk Polis Teşkilatının da kendisine anayasa ve yasalarla verilen görev ve yetkiler dahilinde suçları önlemeye yönelik her türlü yasal faaliyetlerde doğal olarak bulunduğu" belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anılan haberlere konu olan söz konusu yargı kararı kesinlikle dinleme faaliyetini kapsamamaktadır. Bilindiği üzere her bir dinleme için ayrı ayrı yargı kararı alınması yasal bir zorunluluktur. Hal böyle iken, bu karar gereği bütün Türkiye'nin dinlenmesi gibi bir husus söz konusu olamaz.

Teşkilatımızın yetkili birimlerince terör ve organize suç örgütleriyle mücadele için önleyici amaçlı talepler ilgili mahkemelere yapılmakta, mahkemelerce uygun görülen taleplere ait kararlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) gönderilerek TİB'in koordinesinde yerine getirilmektedir. Anılan haberlerin içeriğinde de görüldüğü gibi yetkili mahkeme yapılan talebi uygun görerek gerekli kararı vermiştir. Yasal çerçevede konu TİB'e gönderilerek gereği yapılmıştır.

5397 sayılı yasaya göre yasa dışı örgütlerle mücadelede suçların işlenmeden önce engellenmesi amacıyla ilgili kurumlara bu yetki ve sorumluluk verilmiştir.

Yasaların verdiği yetki çerçevesinde alınan yargı kararına başka anlamlar yükleyerek vatandaşlarımızın yanlış bilgilendirilmesine neden olacak şekilde yanıltıcı haberlerin düzeltilmesinin gerektiği, anılan mahkeme kararının kesinlikle dinleme faaliyetini kapsamadığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious