Dinleri yarıştıran yarışmaya itiraz geldi

Dinleri yarıştıran yarışmaya itiraz geldi.10448
  • Giriş : 25.06.2009 / 18:20:00
  • Güncelleme : 25.06.2009 / 17:07:47

''Dinleri yarıştırmayı'' amaçlayan TV programı yanlış bulan Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutsal müesseselerin, magazin programlarına konu yapılmasının doğru olmadığını ifade etti. Dini konuların bilimsel platformlarda ele alınması gerektiğini vurgulayan Aktan, oysa bu tür bir yarışmada, herkesin kendi dinine taraftar çekebilmek için doğru olmayan, popülist yaklaşımlara yönelebileceğini söyledi.

Yarışmacıların seçtiği dinin ''seçilmesi lazım gelen din budur'' yönünde bir imaj yaratabileceğine dikkati çeken Aktan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu tür bir yarışmayı yanlış buluyorum. Dinler aynı kaynaktan geliyor. Yahudilik Allah tarafından Hz. Musa'ya gönderildi. Hz. İsa Yahudiliğin üzerine Hristiyanlığı getirdi. Bizim peygamberimiz de hem Hz. Musa'yı hem Hz. İsa'yı tasdik ettiği halde onların gerçek peygamber olduğunu kabul ettiği halde, onların şeriatı yerine bu defa kendisi vahyedilen Kur'an'a göre yeni bir şeriat getirdi. Bu ciddi, bilimsel boyutta, dinler tarihi boyutunda tartışılması gereken bir olaydır.

Popülist aksanlarla, ciddiyetsiz bir takım ifadelerle, bir insanı ne yapıp edip kendi kanaatine çekebilme uğruna söylenilecek sözlerle dinin bir anlamda yarıştırılması, değerlendirilmesi yanlış olur. Reyting uğruna böyle bir şeyi yapmak, sadece İslam'a değil tüm dinlere karşı da saygısızlık olur. Din, magazin programlarının konusu yapılmamalıdır.''

Böyle bir yarışmanın insanları rencide edebileceğine de değinen Aktan, kutsal değerlerin yargılanmasına neden olacak programın, dünya insanlarını ayrıştırabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, program yapımcılarının Diyanet İşleri Başkanlığından randevu talebi olmadığı, böyle bir talep olması halinde de olumlu yanıt verilmeyeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*