Dinozorların iri olmasının sırrı çözüldü

Dinozorların iri olmasının sırrı çözüldü.22809
  • Giriş : 09.02.2008 / 05:09:00
  • Güncelleme : 09.02.2008 / 00:40:01

Gingko, eğreltiotu, kırkkilitotu ve kozalaklı ağaç... Alman bilim adamları bu bitkileri bol miktarda, çiğnemeden tüketen dinozorların aşırı enerjik olduklarını ve 40 metreye kadar büyüdüklerini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dinazorların sindirim sistemini bilgisayarda inceleyen bilim adamları, çağlar öncesinde yaşamış olan bu canlıların irilik sırrını buldu. Dinozorları iri ve kuvvetli kılanın yedikleri ot ve bitkilerin karışımı olduğu ortaya çıktı. Vejetaryen mönülerinin onlara enerji verdiği ve gelişmelerini sağladığı belirlendi.

Şimdiye kadar dünyada yaşamış olan en büyük hayvanın bir dinozor türü olan vejeteryan Sauropods olduğu belirtiliyor. Alman bilim adamları bu dinazorların yaklaşık 40 metre uzunluğunda olduğunu ifade ediyor.

Araştırmacılar dinazorların, gingko, eğreltiotu, kırkkilitotu ve kozalaklı ağaç gibi bitkilerle beslendiğini, nesiller geliştikçe hayvanların artık bu bitkilerden beslenmediğini, bu yüzden de bu bitkilerin gelişim için kullanılmadığını söyledi. Çalışmada, gingko, eğreltiotu, kırkilitotu ve kozalaklı ağacın ciddi miktarda enerji verdiği, ancak iri cüsseleri yüzünden çok fazla hareket edemedikleri ortaya çıktı.

Bonn Üniversitesi Hayvanbilimcisi Jürgen Hummel, “O zaman yetişen bitkiler bugünkülere göre daha besleyici. Bu da bizlere dinozorların neden bu kadar büyük olduğunu gösteriyor”dedi.

Sauropodsların bitkileri çiğnemeden yediklerini de öne süren bilim adamları, bu yüzden bol miktarda beslenebildiklerini ve dünyanın en büyük hayvanı olduklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious