Diplomatik kaynaklar: AB kurumları itibar kaybeder

Diplomatik kaynaklar: AB kurumları itibar kaybeder.12536
  • Giriş : 03.04.2008 / 17:17:00

Avrupa Adalet Divanı'nın PKK terör örgütü ile ilgili verdiği karara tepkiler sürüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Adalet Divanının, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal ettiğini açıklaması, listenin "hukuki temelleri" ve divan kararlarının etkisi konularını tekrar gündeme getirdi.

Brüksel'deki AB diplomatik kaynakları, Adalet Divanının bugünkü kararının, terör örgütleri listesinde bir değişiklik yapılmasını gerektirmeyeceğini ileri sürerken, ortaya çıkan "anlaşılması zor durumun", "AB kurumlarına itibar kaybettiren unsurlardan biri" olduğunu belirtiyor.

Yetkililer, AB'nin en yüksek karar organı olan AB Konseyinin "bir teröriste veya terör örgütüne söz ve savunma hakkı vermesinin" ve listeyi bundan sonra belirlemesinin "imkansızlığı" üzerinde duruyor.

AB diplomatları, terör örgütleri listesinin ve Adalet Divanı kararlarının ortaya çıkardığı "sıkıntılı durumun" ve "adli çelişkilerin" düzeltilmesi için "çaba harcandığını" anlatıyor.

Diplomatlar, AB terör örgütleri listesinde yer alan, aralarında PKK, DHKP-C, Halkın Mücahitleri gibilerin de bulunduğu birçok örgütün, buna rağmen Brüksel'de AB kurumları önünde "izinli gösteriler" düzenlediğini de hatırlatıyor.

"Adalet Divanı kararının somut yaptırım gücü yok" diyen bir diplomat, "Zaten AB teröristler listesinin de adli yaptırım gücü yok" ifadesini kullandı.

AB Konseyinin son olarak geçen aralık ayında gözden geçirerek onayladığı listeyi hazirana doğru bir kez daha gözden geçirmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious