Diplomatik nezaketsizlik! YENİ ŞAFAK

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, İsveç Kralı Gustav'ın Ankara'daki yemek davetine katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuğu olarak Ankara'ya gelen İsveç Kralı Gustav ve eşi Kraliçe Silvia, İsveç geleneklerine göre Sezer'i Devlet Konukevi'nde verdiği yemeğe davet etti. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer davete Genel Sekreteri'ni gönderdi.

SEBEP BAŞÖRTÜSÜ MÜ?

Sezer, davete ilişkin herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen, "TBMM Başkanı Arınç ve bazı bakanların başörtülü eşlerinin de davetli olmaları nedeniyle yemeğe katılmayacağı" yönünde Milliyet gazetesinde yer alan haberleri de yalanlamadı. Yemek saati geldiğinde Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer yerine, davete Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ve eşi Müşerref Nehrozoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Sermet Atacanlı'nın katıldığı görüldü. Kral ve Kraliçe'nin, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç'la birlikte kapıda karşıladığı davetliler arasında, Devlet Bakanı Beşir Atalay ve eşi Yıldız Atalay, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve eşi Mehtap Güler, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli de bulundu.

DİPLOMATİK NEZAKET KURALI

İsveç protokolünde Kral'ın, konuk olduğu ülke onuruna yemek verme geleneği bulunuyor. Sezer'in devete icabet etmemesini değerlendiren diplomasi uzmanları, bunun diplomatik nezakete uygun düşmediğini vurguladılar. Sezer daha önce de, verdiği davetlerde, eşleri başörtülü olan bakan ve milletvekillerine "eşsiz" davetiye göndermesiyle gündeme gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious