Direniş Irak meclisini içeriden vurdu

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Iraklı direnişçiler, Bağdat'ın en sıkı korunan Yeşil Hat'taki meclis binasına kadar sızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis lokantasında dün patlayan bomba üçü vekil sekiz kişinin ölümüne, 20 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bağdat'ın iki yakasını birleştiren Dicle üzerindeki Sarafiye Köprüsü de 10 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla sulara gömüldü

ABD'nin iki aydır güvenlik planı çerçevesinde çembere aldığı Irak'ın başkenti Bağdat dün iki saldırı ile can evinden vuruldu. İntihar eylemcisi ABD elçiliği ve Irak hükümeti binalarının da bulunduğu ve çok iyi korunduğu söylenen 6.5 kilometrekarelik Yeşil Bölge'deki meclis binasına sızıp vekillerin canını alırken, bir başka saldırıda Bağdatlıların gururu olan demir köprü Sarafiye sulara gömüldü.
Meclisteki saldırı öğle yemeğinin sonuna doğru 14.30 civarında genel kurul salonunun yakınındaki lokantada düzenlendi. Belinde bombalı kemer ve elinde çanta ile lokantaya gelen intihar bombacısı, kapıdaki güvenlik tarayıcısının çalışmamasından faydalanıp içeri girdi ve bombaları kasiyerin yanında patlattı. Bir vekilin koruması olduğu öne sürülen saldırgan dışında üçü vekil sekiz kişi öldü, 10'u vekil 20 kişi yaralandı. Ölenlerden birinin Sünni Uyum Cephesi'nden Muhammed Avad, diğerinin Kürt ittifakından bir vekil olduğu belirtildi. Kimi kaynaklar, ölen diğer vekilin de Sünni olduğunu söylerken, yaralılardan altısının isyancı Şii lider Mukteda Sadr'ın grubuna üye olduğu aktarıldı. Meclis güvenlik komitesi başkanı Hadi Emiri "Bombayı genel kurul salonuna yerleştirselerdi felaket olurdu" yorumu yaptı. Patlama sonrası yemekhanede patlayıcı dolu iki çanta daha bulundu.

Maliki: Korkakça saldırı
Saldırı özel eğitimli köpeklerin de katıldığı sıkı güvenlik önlemlerine rağmen önlenemezken, Uyum Cephesi vekili Halef El İlyan, "ABD'nin güvenlik planı yüzde 100 fiyasko" tepkisini gösterdi. Uzakdoğu turundaki Başbakan Nuri Maliki saldırıyı 'korkakça' diye niteleyip kınarken, meclis cuma tatiline rağmen bugün terörü kınamak için olağanüstü toplanacak.
Saldırıyı kınayan ABD bunun güvenlik planını etkilemeyeceğini açıkladı. Direnişçiler, yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle giremedikleri Yeşil Bölge'ye genelde havan topu ya da füzeyle saldırıyor. Yeşil Bölge'de nisan başında iki bombalı yelek bulunmuştu.
Dün Bağdatlılar da Dicle Nehri üzerindeki Sarafiye köprüsünün bomba yüklü bir kamyonun infilak etmesiyle sarsıldı. En az 10 kişinin öldüğü, 26 kişinin yaralandığı saldırıda köprü yıkılırken, araçlarıyla sulara gömülen 20 kişi aranıyor. 1920'lerde sömürge gücü Britanya'nın Bağdat'ın iki yakasını buluştursun diye inşa ettirdiği köprü, Sünni ve Şii mahallelerini bağlıyordu. Mimar Haydan Gazala, "Köprü, Bağdat'ın modern tarihle bağıydı. Önemli bir simgeydi. Saldırı bu köprüyle gurur duyan Bağdatlıları etkileyecektir" derken, 45 yaşındaki görgü tanığı Ahmed Abdülkerim, "Her gün tarihimizden bir şeyi yitiriyoruz" tepkisini gösterdi.
Öte yandan Bağdat'a ek 30 bin asker talebi Kongre'ye takılan Bush yönetimi, çareyi askerlerin görevini 12 aydan 15 aya çıkarmakta buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious