Dış basında Gazze diplomasisi övgüsü

Dış basında Gazze diplomasisi övgüsü.14827
  • Giriş : 21.01.2009 / 14:30:00

Türkiye'nin Gazze olayı sırasında bölgede izlediği yoğun diplomasiyi değerlendiren İngiliz The Financial Times(FT) gazetesi AK Parti'nin aktif dış politikasını okurlarını böyle anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin son Gazze olayı sırasında bölgede ateşkes sağlanması için izlediği yoğun diplomasiyi değerlendiren İngiliz The Financial Times(FT) gazetesi, AK Parti'nin son aylarda aktif dış politikası nedeniyle uluslararası alanda övgüler aldığını ve BM Güvenlik Konseyi üyeliğinin de bunun bir sonucu olduğunu yazdı.

Türkiye'nin arabuluculuk rolünün vurgulandığı Delphine Strauss imzalı haberde, "Kafkaslarda barış ve işbirliği için bastıran, İran ile nükleer silah konusunda diyaloğa geçen, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk rolünde bulunan ve Pakistan ile Afgan liderleri bir araya getiren Türkiye sonunda iki yıllık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliğini aldı." denildi.

Bütün bunların yanı sıra Gazze saldırısının bir başka boyutu ortaya koyduğunu yazan FT, İsrail saldırısının Türkiye'yi tarihi ve kültürel ilişkileri bulunan Filistin ile askeri ve diplomatik ilişkileri bulunan İsrail arasında zor durumda bıraktığını yazdı. Ankara'nın normalde bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilen ülkeler lehine pozisyon almaktan kaçınan bir konumda olduğunu ancak son İsrail saldırısının Türk halkını sokaklara döktüğünü vurguladı.

FT ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze saldırısını kendilerine haber vermediğini ve bunun Türkiye'ye yapılmış bir saygısızlık olduğu yönündeki sözlerini de aktardı. Ancak Başbakan Erdoğan'ın sert çıkışlarının Türkiye'nin bağımsız bir arabulucu ülke olma konumuna zarar verdiğini yazan FT, "Bu tepkilerden sonra Türkiye hem İsrail basınından tepki aldı hem de Amerika'daki Yahudi lobileri kızdırdı. Bu durumun uzun dönemde iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemesi beklenmiyor ancak Yahudi lobisi Türkiye desteğini çekerse Amerika-Türkiye ilişkileri gerilir. Yahudi lobisi daha önce Amerika'da sözde Ermeni soykırımının tanınmasını bile engellemişti." yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*