Dış basından 'Köşk mitingi' yorumları

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Ankara'daki "Köşk Mitingi" yabancı medyada organlarında da yer aldı. Gösteri "Bayrak denizi" , "Dev gösteri" gibi ifadelerle yer aldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NEW YORK TIMES'DAN BÖLÜCÜ ÇIĞIRTKANLIĞI
Son dönemde Ermeni tezlerine oldukça fazla yer veren ve Ermeni yanlısı yayınlar yapan New York Times gazetesi, Miting haberlerinde bölücülüğü körükleyen ifadeler kullanmayı seçti. Mitinge katılanların ayrı katılmayanların ayrı bir Türkiye olduğunu iddia eden gazete "Şimdi iki ayrı Türkiye var" ifadesini kullandı. Aynı gazete geçtiğimiz gün başyazısında "Ermeni soykırımı"nın Hitler'i cesaretlendiği iddiasına yer verirken "BM yetkililerinin Türkiye'nin taleplerine boyun eğmesini" rezillik olarak nitelendirmişti.

LA TİMES: GÖSTERİ ERDOĞAN'I CAYDIRACAK KADAR BÜYÜK OLMAYABİLİR
ABD'li Los Angeles Times, protestonun "laik kesimin sembolik gücünün kararlı bir gösterisi" olarak yorumlarken gösterinin büyük olmakla birlikte, "Erdoğan'ı caydıracak kadar büyük olmayabileceğini" öne sürdü.

WASHİNGTON POST: BAYRAK DENİZİ
ABD'den büyük gazetelerinden Washington Post gazetesi, taşıdıkları bayraklarla bir "bayrak denizi" oluşturan protestocuların iktidar partinin başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın olası Cumhurbaşkanlığı adaylığını protesto etmek için Ankara'nın sokaklarına aktığını yazdı. Mitingin son yıllarda yapılmış en büyük mitinglerden biri olduğu vurgulanan haberde, "İmam Cumhurbaşkanı istemiyoruz", "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganlarının atıldığına dikkat çekildi.

LE FİGARO: ERDOĞAN'I DURDURMAK İÇİN 300 BİN TÜRK SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Figaro "Türkler sokağa döküldü" başlıklı haberinde kökleri siyasi İslam'da olan AKP'nin Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı adayı ilan etmesini engellemek için insanların sokağa döküldüğüne dikkat çekti.

LE MONDE: ERDOĞAN'A KARŞI BÜYÜK GÖSTERİ
Fransız Le Monde, Ankara'da Başbakan Erdoğan'a karşı büyük bir gösteri yapıldığını, "Türkiye laiktir, laik kalacak" gibi sloganların atıldığını belirtirken, halen kendisini "demokrat muhafazakar" olarak nitelendiren Erdoğan'ın, olası cumhurbaşkanlığı adaylığının laiklik savuncularını korkuttuğunu kaydetti.

EL PAİS: YÜZBİNLER ERDOĞAN'I REDDETTİ
İspanya'nın önde elen gazetelerinden El Pais, yüzbinlerce kişinin laik devleti savunmak ve Başbakan Erdoğan'ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığını reddettiklerini göstermek için Ankara'da sokaklara döküldüğünü belirtti.

DEUTSCHE WELLE: YÜZBİNLER ERDOĞAN'A KARŞI ÇIKTI
Almanya'nın Sesi (Deutsche Welle), etkileyici olarak nitelendirdiği gösteriye katılanların sembolik değeri çok yüksek olan Anıt Kabir'de bir araya geldiklerine işaret ederken göstericilerin Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı iddiasına karşı çıktıklarını vurguladı.

TAGEBLATT: BAŞBAKAN'A KARŞI DEV GÖSTERİ
Lüksemburg'da yayınlanan Tageblatt gazetesi ise, tüm Türkiye'den gelen yüzbinlerce kişinin Ankara'da toplanarak İslamcı hareketten çıkmış olan Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı iddiasına karşı dev bir gösteride yürüdüğünü yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious