Diş ektirmek mümkün

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Tıptaki gelişmeler sayesinde artık aynı anda çürüyen dişi çekerek yerine yeni bir diş monte edilebiliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak tüm çabalara rağmen diş kurtarılamayarak çekilmek zorunda kalınmışsa artık bunun da kolayı var.. Gelişen tıp teknolojileri ışığında artık aynı anda çürüyen dişi çekerek yerine yeni bir diş monte edilebiliyor.

DİŞ EKİMİ NEDİR?
Halk arasında 'diş ekimi', tıptaki adıyla da 'İmmediat İmplant' olarak bilinen yöntemle, çekilen diş kökünün boşluğuna hemen implant yerleştiriliyor ve kişi böylece implant yerleştirilmesi için geçmesi gereken ortalama 3 aylık süreyi beklemek zorunda kalmıyor.

TEDAVİ YÖNTEMİ
DİŞ Hekimi Dt. Altuğ Serçe, implant uygulamasında son nokta olarak bilinen 'İmmediat İmplant' ile ilgili şu bilgileri verdi: ''Öcelikle dişi korumak ve kaybetmemek için gerekli bakım ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir.

ÇEKMEK GEREKİRSE
Ancak diş, çekilme pozisyonuna gelmişse bu kararı vermeden önce halk arasında 'diş ektirmek' olarak da bilinen İmplant seçeneğini düşünerek dikkatli olmak gerekir. Çünkü dişin çekileceği seansta doku uyuşukken ikinci bir anesteziye gerek kalmadan dişi alıp çekilen dişin kökünün boşluğuna implantı yerleştirmek mümkündür.'

Kısa sürede tamamlanıyor
İmplant, titanyumdan ileri bir teknoloji ile üretilmiş diş kökü formundaki materyallerdir. Kısa bir süre öncesine kadar diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 3 ay beklenir, daha sonra implant yerleştirilirdi

NASIL YAPILIR?
Bugün diş çekildiği seansta, çekilen dişin boşluğuna implant yerleştirilmektedir. Hatta özel bir tip implant, kendi özel likidi içinde oksijensiz ortamda muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Doku proteinleri implantın özelliği sebebiyle implant yüzeyine hücum ederek çok daha çabuk iyileşme ve adaptasyon sağlanmaktadır. Sonuçta birkaç hafta gibi kısa bir sürede kemiğin implantı kavrama oranı cihazlarla ölçülerek, yeterli adaptasyon olup olmadığı tespit edilerek, implant üzeri porselen kuronu bitirilmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious