Diş hekimi sayısı yetersiz

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Türk Diş Hekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Münir Karaca, kamuda çalışan 6 bin diş hekiminin talebe cevap vermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'da vatandaşların ağız ve diş sağlığı hizmetlerine sağlık bir şekilde ulaşamadığının bir gerçek olduğunu belirten Karaca, "Bu durum ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmeti veren diş hekimlerimizin sayısının azlığından değil yıllardır yanlış uygulanan sağlık politikalarından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 20 bin diş hekiminin yaklaşık 6 bini resmi kurumlarda geri kalanı ise kendi muayenehanelerinde çalışmaktadır. Kamuda çalışan diş hekimlerinin yüzde 60'ını da muayenehanesi mevcuttur. Diş hekimliği hizmeti ağırlıklı olarak muayenehanelerde verilmektedir." dedi.

Diş hekimlerinin muayenehanelerinde ancak yüzde 30-40 kapasite ile çalıştığını belirten Karaca, vergisini ve sağlık primini ödeyen vatandaşın özel muayenehanelerden hizmet satın alınmadığı için ihtiyacı olan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yaranlanamadığını vurguladı.

AB ülkelerinde bir diş hekiminin günde ortalama 15-20 hastaya baktığını, Türkiye'de ise bir diş hekiminin günde 5-6 kişiye bakabildiğini belirten Karaca, gelişmiş ülkeler ile Türkiye'deki diş hekimi başına düşen nüfus ile diş hekiminin yıllık müdahele sayısı karşılaştığında insan gücü planlamasının yanlışlığının ortaya çıktığını söyledi.

Türk Diş Hekimleri Birliği olarak özel muayenelerden hizmet satın alınması gerekliliğini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Karaca, şunları kaydetti: "Türk Diş Hekimleri Birliği hiçbir zaman ülke kaynaklarının bir bölümünün meslektaşlarına aktarılması yönünde çalışmalar içinde olmamıştır. Ülke kaynaklarına göre öncelikli grup ve öncelikli tedavilerin tespit edilmesi ve sürdürülebilir bir uygulamanın başlatılması gerekliliğini savunmuştur."

Kamu diş hekimliği hizmetlerinin alt yapı ve dağılım dengesizliği sonucu Türkiye'nin birçok yerinde ya hizmet verilemediğini ya da yetersiz kalındığını ifade eden Karaca, "Kamu ve özel diş hekimliği yatırımları ülkemizin ortak kaynaklarıdır. Özel yatırımların ve diş hekimlikledrininhatıl durumda bulunması ulusal kaynakların israfıdır. Muayenelerden hizmet alımı bilimsel çalışmanın ve hizmette kalitenin rekabetini sağlayacaktır. Toplumun ağız ve diş sağlığı sorunlarının çözümü için kamunun serbest diş hekimlerinden hizmet alması şarttır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious