Diş hekimine gidiyor musunuz?

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

uzmanlar, ağız ortamında bulunan bakteri plağının etkileriyle dişlerde olumsuz değişiklikler meydana geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Sağlık İl Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Dr. Nagihan Bedir, diş sağlığıyla ilgili görülen rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dişin kron kısmında, en dış tabakası sert, sinir hücresi içermeyen, kalsiyum tuzlarından oluşan kristal yapıda mine tabakası bulunduğunu belirten Bedir: "Dişlerin oluşumu anne karnında başladığı için anne adayı hamilelik sırasında, emzirme süresince veya çocuklar dişlerin gelişimi ve sürmesi sırasında tetrasiklin türevi antibiyotik kullanırsa, bebeğin dişlerinde sarı-kahverengi renklenmeler olur. Dişlerin oluşumu zamanında geçirilen yüksek ateşli hastalıklar, metabolik bozukluklar, genetik faktörler gibi nedenlerle dişlerin mine tabakasında beyaz odaklar ve renklenmeler olabilir. Ağız ortamında bulunan bakteri plağı, karbonhidratlı yiyeceklerden asit oluşturarak mine tabakasında çürük meydana getirmektedir. Bu aşamada çürük, dişte sızı ve Ağrı şikayeti yapmadığı için kişi tarafından fark edilmez." diye konuştu.

Rutin dişhekimi muayenelerinde çürüğü teşhis eden hekim tarafından yapılan dolgu ile sorunun ilerlemeden çözümleneceğini anlatan Bedir şunları söyledi: "Ancak çürük tedavi edilmediği taktirde minede oluşan demineralizasyon devam edecek; çürük inorganik yapı, organik yapı ve sudan oluşan dentin tabakasına ulaşacaktır. Dentin tabakası, dentin oluşturan odontoblast hücrelerinin uzantılarının yer aldığı kanalcıklı yapıdadır ve çürük dentine ulaştığında dişte soğuk, sıcak hassasiyeti oluşmaya başlar. Bu noktada yapılacak şey yine dolgudur. Dişhekimliğinde dolgu maddesi olarak çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Bireyler diş hekimi fobisinden veya ihmal neticesi dolgu yaptırmadıklarında, çürük ilerleyecek, toksinler dişin orta kısmında yer alan damar ve sinirden oluşan pulpaya ulaşacaktır. Çürük pulpaya ulaştığında, hiçbir uyaran olmadan başlayan, uzun süre geçmeyen ağrılar ve gece ağrıları oluşur. Bu noktada kanal tedavisi yapılarak, diş ağızda tutulmaya çalışılır."

Diş çürüğünün önlemesinin çok basit olduğunu belirten Dr. Bedir diş sağlığı için yapılması gerekenlerin şöyle sıraladı: "Günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamak, arayüz çürüklerinden korunmak için diş ipi kullanmak, şeker türevi yiyecekleri ana öğünlerden sonra yemek sonrasında dişlerimizi fırçalamak ve 6 aylık rutin diş hekimi muayenelerini aksatmamak"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious