Dış İşleri'nde devir teslim

Dış İşleri'nde devir teslim.8640
  • Giriş : 02.05.2009 / 16:09:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına atanan Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığı görevini, bakanlıkta düzenlenen bir törenle bu göreve atanan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önce Dışişleri Bakanlığı makamında bir araya gelen Babacan ve Davutoğlu, daha sonra Fatin Rüştü Zorlu salonunda bakanlık ve basın mensuplarının karşısına çıktı.

Babacan yaptığı konuşmada, "28 Ağustos 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devraldığım bu görevi çok sevdiğim, saydığım ve güvendiğim bir insana, sayın Ahmet Davudoğlu'na devrediyorum" diye konuştu.

Davutoğlu'nun dış politika konusunda Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli isimlerden biri olduğunu ifade eden Babacan, Davutoğlu'nun 2002'den beri hükümetin dış politika çalışmalarının bizzat içinde olduğunu anımsattı. Babacan, Davutoğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı sıfatıyla Türkiye'nin dış politika vizyonunda çok önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Davutoğlu'nun, bugünden itibaren bir hükümet üyesi ve yeni dışişleri bakanı olarak görevine devam edeceğini belirten Babacan, Davutoğlu'nu kutlayarak, çalışmalarında başarılar diledi.

Babacan, "büyük bir iç huzur ve görül rahatlığıyla" görevini Davutoğlu'na devrettiğini ifade etti.

Davutoğlu da konuşmasında, içten sunumu için Babacan'a teşekkür etti ve Babacan ile çalışmanın her zaman büyük bir zevk olduğunu kaydetti.

Yeni göreviyle ilgili teveccühlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a teşekkür eden Davutoğlu, bu yeni görevinin kendisi için hem büyük bir onur ve şeref olduğunu, hem de Türkiye'ye bir borç edası için yeni bir imkan sunduğunu belirtti.

"Hepimiz aslında bu ülkeye, millete, köklü devlet geleneğine bir borç edasıyla meşgulüz" diyen Davutoğlu, makamların değişebileceğini, ancak duyguların ve kararlılığın hep aynı kalacağını ifade etti.

Babacan'ın bu konuda çok güzel örnek teşkil ettiğini kaydeden Davutoğlu, ekonomiden sorumlu bakanken yürüttüğü etkin ve basiretli politikayı dışişleri bakanlığı dönemininde de en güçlü şekilde sürdürdüğünü söyledi.

Davutoğlu, Babacan'ın bakanlığı döneminde, uluslararası sistemin, bölgedeki birçok yapılanmanın yeniden şekillendiği bir dönemde, son derece etkin ve basiretli bir yönetim sergilediğini ifade etti.

Bu çerçevede bu emaneti kendisinden gönül rahatlığıyla aldığını söyleyen Davutoğlu, büyük bir sorumluluğu ve güçlü bir mirası da devraldığını belirtti.

Babacan'a yeni görevinde başarılar dileyen Davutoğlu, Babacan'ın yeni görevinde de aynı etkinlikte Türkiye'nin refahı ve geleceği için büyük gayretler sarf edeceğine inancının tam olduğunu kaydetti. Davutoğlu, bakanlık olarak Babacan'ın her an yanında olacaklarını ve Babacan'ın da her an kendini evinde hissedecek şekilde bakanlığa teşrif edebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*