Diş macunundan öldü

Diş macunundan öldü.11036
  • Giriş : 18.01.2008 / 15:09:00

19 yaşındaki genç kız, diş macununun neden olduğu alerjiden öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkenin Lancashire bölgesinde meydana gelen olayda, 19 yaşındaki Francesca Sanna, her sabah olduğu gibi banyoda dişlerini fırçalamaya başladı.

Yıllardır kullandığı diş macununun vücudunda ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olacağını hiç düşünmeyen genç kız, dişlerini fırçaladıktan bir süre sonra rahatsızlanarak, komaya girdi.

Ailesinin hemen hastaneye kaldırdığı Sanna, yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Genç kızın, 'akut anafilaktik'de denilen, ölümcül ajerjik reaksiyon sonucu yaşamını yitirmiş olabileceği öne sürüldü.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan 'Aquafresh' üreticisi Glaxo Smith Kile sözcüsü, genç kızın ailesine başşağlığı diliyerek başladığını sözlerini, "Francesca'nın ailesi, 'Aquafresh Mild & Minty' adlı ürünün yıllardır kullandıklarını ve her hangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi" diye tamamladı.

ŞAŞIRTICI BİR DURUM

Öte yanda, Londra'nın tanınmış diş doktolarından Ali Yıldırım, Sanna örneğinde olduğu gibi, diş macununun ölümcül alerjik reaksiyonlarına pek sık rastlanmadığını söyledi.

"Bütün diş macunlarında florid bulunduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, "Her diş macunu üreticisi, çürüklere, damaklardaki kemik erimelerine, diş eti kanamalarına ve diş kemiğindeki erimelere karşı kendi diş macunlarını diğer firmalardan farklı kılabilmek için değişik maddeler ekliyor. Her şirket kendi ürettiği ürünün daha etkili olduğunu öne sürüyor. Bu ürünlerin piyasaya sürülmeden önce yan etkileri iyi araştırılmalı... Yeni kullanılan maddelerin test edilmesi gerekir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious