Dış politika hesabı

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Grand Cevahir Otel'de düzenlediği "AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor" konulu toplantıya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

IRAK: Savaş başlamadan önce Saddam'dan sonra ikinci adam olan Taha Yasin Ramazan'ı gizlice Türkiye'ye davet ettik ve gelişmelerden dolayı uyarılarda bulunduk. Taha Yasin Ramazan'ı Türkiye'de uyarmıştık. 'Oradaki durum dışarıdan daha net görünüyor' demiştik. BM kararlarına uymaları konusunda ısrarcı olmuştuk. Ama içinde bulundukları girdaptan kurtulamadılar. Irak'ın istikrarı için Başbakan Erdoğan ve ben yoğun çaba sarfettik. Ümit ederiz; Irak Anayasası'ndaki yanlışlıklar, yine Iraklıların işbirliği ile düzeltilir. Kendi aralarında bu halledilirse çatışmalar azalır.

KERKÜK: Oradaki olaylar etnik bir çatışmaya dönüşebilir. Ateş etrafa yayılabilir. O yüzden mutabakat sağlanarak hareket edilmelidir.

FİLİSTİN GERÇEĞİ

ORTADOĞU: Filistin İsrail meselesi tüm dünyadaki istikrarsızlığın kaynağıdır. Türkiye'nin Filistin'deki realiteleri görmesi, seçimlerden sonra Hamas'ın görüşme taleplerinin kabul edilmesi iyi niyet çerçevesinde olmuştur. Şu günlerde tüm Ortadoğu'da Şiiler, Sünniler arasında bir bloklaşma vardır. Böyle bir kutuplaşma çok tehlikelidir. AB: Türkiye AB'yle müzakere eden bir ülke. Bu çok önemli. Fakat atılması gereken adımlar geç atıldığı için geç kalınmıştır. AB süreci Türkiye'ye çok şey katmıştır. Reform süreci bu dönemde gerçekleştirilmiştir. Realite o ki bunu yapamamışız. Hükümetimiz zamanında 9 reform paketi çıktı. Bu konuda da hükümet çok kararlıdır.

KIBRIS KAYBEDİLMEDİ

KKTC: "Kıbrıs kaybedildi" lafları doğru değil. 2004 yılında Annan Planı'na Türk tarafının 'evet' demesiyle Rumların oyunu bozuldu. O zamana kadar hep biz suçlu görünürdük. Ne zaman ki biz 'evet' dedik, onlar 'hayır' dedi, bütün foyaları ortaya çıktı. Annan Planı'nın oylanmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, birçok dışişleri bakanı ve devlet bakanı ile görüştü. Bunların hiçbiri önceden olmazdı. Niçin bu yalanlar millete empoze ediliyor?

GURBETÇİLER:

Türkiye dışında bulunan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşının konsolosluklarda yaşadıkları sıkıntılarla ilgili yeni bir düzenleme yaptık. Artık Türk vatandaşları, konsolosluklara gitmeden evlerindeki bilgisayardan işlerinin yüzde 80'ini halledebilecek. Vatandaşlar konsolosluklara çok uzaklardan geliyorlar. Niye bunu evdeki bilgisayardan yapmasınlar? Bütün bunları evden yapılır hale getirdik. Bu en büyük yardımdır.


AB STANDARDINI YAKALAMAK ÖNEMLİ

AK Parti'nin İstanbul'a hesap verme toplantılarından biri de, Kadıköy Zübeydehanım Öğretmenevi'nde düzenlendi. Buradaki toplantıya da Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan katıldı. "Avrupa Birliği" konulu konuşma yapan Bakan Babacan, bir yapısal reform programına ihtiyaçları bulunduğunu, bununla ilgili startı verdiklerini, bir kaç aya kadar bunun son halini açıklayacaklarını belirtti. Babacan, sözlerine şöyle devam etti: "2007 yılında AB bizden ne bekliyor? Açıkçası 2006 yılı Aralık'ta alınan karardan sonra artık AB'nin ne zaman bizden ne beklediğinin çok önemi kalmadı. Artık takvimi biz belirliyoruz. Biz ne zaman işimize ne gelirse onu o zaman yapacağız. 2006 sonuna kadar hep şunu konuştuk, Türkiye AB için ne zaman hazır hale gelecek? Bundan sonra neyi konuşacağız? AB Türkiye için ne zaman hazır hale gelecek? Yani Türkiye gibi bir önemli ülkeyi üye olarak görmeye ne zaman hazır hale gelecek?" Babacan, katılımcılardan gelen "AB şart mı?" şeklindeki bir soruya karşılık da, "Üye olmazsak çok kötü olur diye bir şey yok. Türkiye'nin de uzun vadeli bir yöne ihtiyacı var. Türkiye zor bir coğrafyada. Bu coğrafyanın özelliklerine bakmamız gerekiyor. İlla üye olmak değil, o standartlara yaklaşmamız bizim için çok daha faydalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious