Diş sağlığı

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

İlköğretim çağındaki çocuklarda daha fazla diş çürüğü görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışların ileriki yaşlarda hem genel hem de ağız ve diş sağlıklarının şekillenmesi açısından çok büyük öneme sahip olduğu belirtildi.

Diş çürüğü açısından en son yapılan Türkiye çalışma sonuçlarına göre ise ilköğretim çağındaki çocuklarda diş çürüğünün daha fazla görüldüğü belirlendi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, 5 yaşındaki çocukların yüzde 69.2'inin süt dişinde, 12 yaşındaki çocuklarda daimi diş çürüğü oranının yüzde 61.1, 15 yaşındaki çocuklarda ise daimi diş çürüğü oranının yüzde 61.2 olarak tespit edildiğini bildirdi.

İlköğretim ve lise çağlarındaki beslenme alışkanlıklarının ve kötü ağız hijyeninin ileriki yaşlarda diş sağlığını etkilediğine dikkat çeken Çetinkara, 35-44 yaş grubunda daimi diş çürüğü oranının yüzde 78'e çıktığını açıkladı.

Okullarda özellikle beslenme saatlerinde çocuklara bisküvi, pasta, kek gibi yiyecekler ile kolalı ve asitli içecekler verilmemesi gerektiğini kaydeden Çetinkara, bu gıdaların yerine peynir-ekmek, zeytin-ekmek, yumurta-ekmek, patates salatası, puaça, tost ve her türlü meyve, salatalık ile şekersiz süt verilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplumun büyük bölümünü ilgilendiren diş çürüğü ve dişeti iltihabının öncelikli sebebinin bakteri plağı olduğuna dikkat çeken Çetinkara, "Ağzımızda kalan besin artıkları dişlere sıkıca yapışarak bir tabaka oluşturur. Bu oluşan bakteri plağı ağızdan temizlenmez ise 24 saat sonra zararlı hale gelir ve dişlerin üzerinde çoğalarak şekerlerin aside dönüşmesine sebep olur. Bu asitlerde diş çürüğüne neden olur. Dişeti kenarına yakın bakteri plağı ise dişetini iltihaplandırır" diye konuştu.

Bakteri plağını temizlemek ve dişleri çürükten korumak için sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce en az 2-3'er dakika dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerektiğini ifade eden Çetinkara, beslenme şekli olarak da karbonhidratlı, kolalı, yapışkan, şekerli gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious