Diş sağlığı için günde 10 dakika ayırın

Diş sağlığı için günde 10 dakika ayırın.9254
  • Giriş : 02.07.2008 / 10:57:00

Türkiye'nin ilk diş hastanesi olan İzmir Eğitim Diş Hastanesinin Başhekimi Prof. Dr. Necmi Gökay, beslenme ve bakım bozukluğunun dişlerin çürümesine, bunun da çene gelişimi bozukluğuna yol açtığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Prof. Dr. Gökay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde diş çürüğü şikayetlerinde artış gözlemlediklerini, geçen yıl hastanelerinde 2 bin 400 hastaya ortodonti tedavisi uygulandığını belirtti.

Özellikle son 3 yılda hastanelerine gelen hasta sayısında ciddi artış meydana geldiğini anlatan Prof. Dr. Gökay, şu bilgileri verdi:

"Beslenme ve bakım bozukluğu çürük sayısının artmasına, bu da çene gelişiminin bozukluğuna ve diş çapraşıklığına neden oluyor. Ağız ve diş sağlığında diş bakımının önemi büyük. Ağız ve diş sağlığı için herkes günde 10 dakikasını dişlerine ayırmalı. Muhakkak fırçalama yapılmalı. Bunun dışında ip kullanma ve gargara da diş bakımı için önemlidir."

Hastane hizmetleri

Prof. Dr. Gökay, Türkiye'nin ilk diş hastanesi olma özelliğini taşıyan hastanelerine günde yaklaşık bin kişinin başvurduğunu kaydederek, şöyle dedi:

"Geçen yıl 350 binden fazla hastaya tıbbi müdahalede bulunuldu ve 45 binden fazla diş çekildi. 75 bin dolgu, 5 bin kanal tedavisi, 2 bin 400 ortodontik tedavi yapıldı. 100 hekimle hizmet verdiğimiz hastanede gün içinde gelen hastaların yüzde 90'ına müdahale edebiliyoruz.

Acil klinik, hastaların 24 saat hizmetinde. Türkiye'de ilk ve tek olan Çocuk Diş Cerrahisi Kliniği de çocuklara yönelik tedavi hizmeti yürütüyor."

Son 3 yılda hastanenin tüm altyapısını tamamladıklarını anlatan Prof. Dr. Gökay, "Tıpta Uzmanlık Sınavı gibi Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı'nın yapılması halinde uzmanlık eğitimi verebilecek şekilde hazırlandık" şeklinde bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious