Dış talep artarsa Türkiye çıkışa geçer

Dış talep artarsa Türkiye çıkışa geçer.10609
  • Giriş : 21.03.2009 / 18:17:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ''Dış talepte düzelme meydana gelince Türkiye finans sektörü açısından sağlıklı olduğundan hemen atağa kalkacak ülkelerin başında geliyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Çelik, Marmara Bölgesi Ahşap Ambalaj Palet Üreticileri Sanayi ve İş Adamları Derneğinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin değiştiğini, büyüdüğünü ve Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 11'inci büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

Hükümet olarak büyük Türk milletine yakışır hizmetlerde bulunmaya çalıştıklarını ifade eden Çelik, Türkiye'nin artık 3. dünya ülkesi olmadığını, gelişmekte olan ülkeler kategorisini de aşmak üzere olduğunu kaydetti.

Çelik, hükümetlerin görevinin sanayicinin, iş adamının üretim yolunda önünde bulunan engelleri kaldırmak olduğunu belirterek, ''Bu süreçte birlikte çok şey başardık. 36 milyar dolarlık ihracatın 132 milyar dolara dönüşmesinin ana nedeni birlikteliktir, birbirimizi anlamaktır. Türkiye'nin ihracatını daha yukarılara taşıma zorunluluğu var. Bunu da birlikte başaracağız'' diye konuştu.

Küresel krizin herkesi çok derinden etkilediğini, bu kapsamda olayların iyi gözlemlenmesi, yüzeysel değerlendirmelerden kaçınılması gerektiğini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

''Bizdeki sorunlarla diğer ülkelerdeki sorunları karıştırmamak gerekiyor. Diğer ülkelerde kriz tut-sat krizi olarak başladı ama 2007 yılında finans krizine döndü. Bu küresel kriz tabii ki bankaları, finans sektörünü çökertti. Onları kurtarmak, ayakta tutmak için paketler açıklandı. Bu nedenle Türkiye'de 'Neden paket açılmıyor?' denilmesine de doğrusu anlam veremiyorum.''

Bakan Çelik, Türkiye'deki finans sektörünün sağlam olduğunu, sorun bulunmadığını, Merkez Bankasının rezervinde kaybın söz konusu olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Burada da aynı paketleri açalım diye bir yaklaşım, işi yüzeysel şekilde ele almak demektir. Sorunun olduğu noktaya odaklanmak gerekiyor. Dünyada sorunlar farklı yaşanıyor. Türkiye'deki sorun talep daralması, yani bizden kaynaklanmayan, ürettiğiniz malı satamıyorsunuz, neden dış talep daralması. Tabii ki içeride de vatandaş tedirgin oluyor ve diyor ki 'Acaba bu kriz ne olur? Şu perdeyi bu ay almayıvereyim, şu alacağım ayakkabıyı biraz öteleyeyim.' Dış talep daralması, iç talep daralmasını da tetikliyor. Yaşanan sorun bu. Türkiye'deki sorunun boyutu bu. Peki bizim dış talebi düzenleme imkanımız var mı? Burada mühim olan, aldığınız önlemlerin isabetli olup olmadığı. Kısa çalışma ödeneği son derece önemli bir önlemdir. İstihdamı koruma amaçlıdır. Bunu birçok sanayicinin bilmemesi çok anlamsızdır. Krizin uzamaması herkesin temennisi.''

Bakan Faruk Çelik, dünyanın bu krizden kurtulmak için büyük gayret içinde olduğunu, en azından yılın 3. çeyreğinde pozitif seyre geçilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydederek, ''Bu konuda önlemleri aldık. ÖTV ayarlaması yaptık. Bir anda piyasada araç bulunmaz oldu. Demek ki Türkiye'de sorun belli. Frene basılmış. Dış talebin açılması bekleniyor. Dış talepte düzelme meydana gelince Türkiye finans sektörü açısından sağlıklı olduğundan hemen atağa kalkacak ülkelerin başında geliyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*