Diş tedavisinde lazer tekniği

Diş tedavisinde lazer tekniği.9590
  • Giriş : 03.05.2008 / 23:36:00

Oral Lazer Uygulamaları Derneği (OLUD) Başkanı Nükhet Berk, lazer yöntemi ile yapılan tedavilerin yüzde 90'ında anestezi yapılmasına gerek kalmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Lazer Uygulamaları Derneği (SOLA) ile OLUD'un iş birliğinde düzenlenen ve diş hekimliğinde lazer uygulamalarının ele alındığı "1'inci Uluslararası Akdeniz Oral Lazer Uygulamaları Kongresi" başladı.

Kongrenin açılışında konuşan SOLA Başkanı ve Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andreas Moritz, lazer teknolojisinin başta diş hekimliği olmak üzere birçok alanda kullanılabildiğini söyledi. Moritz, halen diş hekimliğinde lazer kullanıcısı çok sayıda ülke bulunduğunu kaydetti.

Moritz, diş hekimliğinde lazer kullanımının, Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı birçok ülkede büyük ilgi gördüğünü ifade ederek, SOLA'nın, bütün dünyada üyeleri bulunduğunu ve 50'den fazla ülkede temsil edildiğini bildirdi.

OLUD Başkanı Dr. Nükhet Berk de kongrenin, Türkiye'de bu alanda yapılan ilk uluslararası kongre olduğunu ifade ederek, kongreye, Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, KKTC, Lübnan, Libya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD'den katılım olduğunu bildirdi.

Kongreye sadece bir lazer firmasının ürünlerini tanıtmak amacıyla geldiğini belirten Berk, 8 yıldır lazer kullanıcısı olduğunu belirterek, katılımcılara eğitim ve öğretimlerini tamamlamalarından sonra kendi bilgi ve tecrübeleri ile hangi lazeri kullanacaklarını karar vermelerini istedi.

Diş hekimliğinde lazer kullanımı

Nükhet Berk, ilk lazer cihazının 1960 yılında ABD'de Theodore Maiman tarafından geliştirildiğini, 1980'lerin başından itibaren de lazerin diş hekimliğinde kullanılmaya başlandığını kaydetti.

Berk, diş hekimliğinde uygulanan lazerlerin diş eti hastalıklarının ve diş çürüklerinin tedavisinde, bazı cerrahi alanlarda kullanıldığını anlatarak, hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Nükhet Berk, "Lazer yöntemi ile yapılan tedavilerin yüzde 90'ında anestezi (iğne) yapılmasına gerek kalmaz. Normal yöntemlerdeki hastayı rahatsız eden 'gır gır' sesi cihaza bağlı basınç ve titreşim hissi bu yöntemde olmaz. Bu nedenle hasta memnuniyeti çok yüksek olmaktadır" dedi.

Uygulamanın mutlaka lazer kullanımı konusunda eğitim almış hekimler tarafından yapılması gerektiğine dikkati çeken Berk, "Lazer doğru kullanılmadığında diş etine ya da dişe yarar yerine zarar verebilir. Bu nedenle hastalar tedaviye başlamadan önce mutlaka hekimin bu alanda eğitim almış olduğundan emin olunmalıdır" uyarısında bulundu.

Berk, lazer yönteminin şu an için çok yaygın kullanılmadığını, ancak birçok üniversite hastanesi ve özel merkezlerde bulunduğunu ifade ederek, ancak diş hekimliğinde lazer kullanımının hem hasta memnuniyeti, hem de kaliteli ve daha sağlıklı hizmet açısından üstünlük olduğunu gören birçok sağlık kuruluşunun bu alanda lazer kullanımına başladığını sözlerine ekledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious