Dış ticarette Mersin üs konumunda

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin'in ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu belirterek kentin ülke dış ticaretinde de önemli bir üs konumunda olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz İhracatçı Birlikleri(AKİB) ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) düzenlediği "Fas-Tunus ve Suriye ile Dış Ticaretimiz konulu seminerde konuşan Vali Aksoy, "Bu durum, başta bulunduğu jeopolitik konum, tarımsal potansiyeli ve ticaret amaçlı liman ve serbest bölgenin varlığından kaynaklanmaktadır" dedi.

İlin ortalama 7.2 milyar dolar civarında dış ticaret hacmi olduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, ihracatın ağırlığını tarım ve sanayi ürünlerine yönelik ticaretin oluşturduğunu anlattı.

Çağımızda dış ticaretin artık mesafesinin kalmadığını söyleyen Vali Aksoy şöyle devam etti: "Suriye, Fas ve Tunus ile varolan dış ticaretimizi, ticaretin bu özelliğini kullanarak daha da geliştirmeliyiz. Son yıllarda Suriye ile olan ilişkilerin yoğunlaşması önemli gelişmelere neden olmuştur. Mersin, önemli bir merkez olarak bu gelişmeye büyük katkı sağlamıştır. Zira Mersin'in Suriye'nin bir çok şehriyle turizm ve ticaret amaçlı bir çok temasları olmuş, Mersin-Lazkiye deniz otobüsü seferlerinin başlamasıyla da bu ilişkileri daha da artırmıştır."

MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Burakgazi ise dış ticaret olgusunun, tüm ülkelerin en önemli ekonomik politika araçlarından biri olduğunu kaydetti.

"Komşu ve çevre ülkeler stratejisi" ile dış ticaretin geliştirilmesine yönelik izlenen ulusal politika sonunda, Fas, Tunus ve Suriye'nin de aralarında bulunduğu komşu ve çevre ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarların, iş heyetleri organizasyonlarının ticarete canlılık getirdiğini vurgulayan Burakgazi, "Afrika ülkelerine açılım için köprü vazifesini gören Tunus ve Fas'la, aynı anlamda Ortadoğu'ya açılımda önemli bir ülke olan Suriye ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşmaları, bu coğrafyayla olan ticari ilişkilerimizin gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır" diye konuştu.

Seminerde, AKİB Genel Sekreteri Selami Gedik, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçılar Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tan Narin, Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Orhan Çakıroğlu ve Mahir Yener, Dışişleri Bakanlığı Genel ve İkili Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Adnan Keçeci ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekçan, Fas -Tunus ve Suriye ile olan ticari ilişkilerimiz konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious