Dış ticaretteki kriz böyle aşılacak!

Dış ticaretteki kriz böyle aşılacak!.51960
  • Giriş : 14.01.2009 / 14:37:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2009 ve 2010 döneminde, dış ticaret açığını akıllı bir şekilde daraltarak, Türkiye'deki sektörlerin rekabetçiliğini kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tüzmen, Demir Çelik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, demir çelik sektörünün, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 86'lık ihracat artışı sağladığını kaydetti.

Kriz ortamında dahi sektörün üretim kapasitesinin devamlılık sağlamasının, sektörün becerisini ortaya koyduğunu ifade eden Tüzmen, ihracatta ilk 3 sektör içinde yer alan demir çelik sektörünün son aylarda rekor düzeyde artışlar yaşadığını söyledi.

Bakan Tüzmen, kriz ortamında, cari işlemler açığının azaltılması konusunda demir çelik sektörünün çok önemli rolü olacağını da ifade etti.

Tüzmen, 2009 ve 2010 döneminde dış ticaret açığının akıllı bir şekilde daraltılarak Türkiye'deki sektörlere rekabetçiliğin kazandırılmasının hedeflendiğini kaydederek, ''Dışarıda talep daralmasına karşı yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Arzı o zaman kendimize göre değerlendirmeler yapmak zorundayız'' dedi.

Bakan Tüzmen, sektörün sıkıntılarını aşması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini de sözlerine ekledi.

Demir Çelik Üreticileri Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Halil Şahin de, sektörün 2008 yılının ilk çeyreğinden sonra ciddi bir ivme kazandığını ancak, ağustos ayından sonra hem talep yönünden hem de fiyat yönünden ciddi düşüşler yaşandığını söyledi.

Şahin, Çin, Rusya, Ukrayna gibi Türkiye'nin rakip olduğu ülkelerle rekabet koşullarının eşitlenmesi gerektiğini kaydetti.

Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan ise sektörün 2008 yılında rüzgarı arkasına alarak son derece yüksek bir performans sergilediğini söyledi.

Ağustos ayından itibaren sıkıntıya girilmesine ve üretimdeki yüzde 30 düşüşe rağmen, yılın toplamında üretimin yüzde 4,1 oranında arttığını belirten Yayan, ihracata bakıldığında da yüzde 70'in üzerinde bir performans sergilendiğini kaydetti.

Yayan, Türk ekonomisinde ve dünyada yaşanan sıkıntılara rağmen, sektör olarak liderlik vazifelerini yerine getireceklerini ifade ederek, bunun sağlanabilmesi için sektörün önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*