Dişçi fobisi olanlara müjde!

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Dayanılmaz ağrı çekmesine rağmen dişçi koltuğuna oturmaktan korktuğu için tedaviden kaçanlara müjde!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeditepe Üniversitesi Ağız- Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Şençift; dişçi koltuğundan korkanlara yönelik son uygulamaları anlattı:

*Diş hekimi fobisi olan biri diş sağlığını nasıl koruyabilir?
Diş hekimliği ve dişle ilgili fobisi varsa, önce nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor. Böyle olan hastada diş hekimliği uygulamalarını yapmaya başlarken problem ortaya çıkar. Bayılan bile olabilir; o nedenle tedaviye klasik anlamda devam etmek yerine genel anestezi ve sedasyon adlı işlemi uygulamak gerekir. Genel anestezi uygulamaları diş hekimliğindeki uygulamalarda her zaman acil olmadığı için genel anestezinin risklerinden kaçınmak amacıyla bilinçli sedasyon uyguluyoruz. Sedasyon; hastanın sürekli olarak nefes alıp verebildiği, fiziksel ve sözel uyarılara yanıt verdiği, ancak Ağrı duymadığı yarı uykulu bir haldir.

* Bu uygulamaya ilaçlı hipnoz diyebilir miyiz?
Bu durum hipnoz değildir. Sedasyon; daha çok damar yolundan verilen ilaçlarla temin edilir ve ilacın etki süresi boyunca hasta Ağrı duymaz. İşlem sonrası da yapılan işlemleri hatırlamaz. Fobisi olan kişiler için bu nokta önemlidir. Daha sonraki tedavilerinde, diş hekimliği uygulamalarının kendisinde yarattığı psikolojik problemleri yaşamamış olur. Çocuklarda ve zihinsel engellilerde de genel anestezi ve sedasyon uygulanabilir. Bu işlem altında, tüm diş hekimliği uygulamaları yapılabilir. doktor açısından daha kolaydır. Korku ve endişe içindeki hastanın ağzını açması zordur.

* Sedasyonun etkisi biter bitmez hasta Ağrı duyar mı?
Kullanılan ilaçların uzun etki süreleri vardır. Sedasyon hali ortadan kalktıktan sonra en az 12 saat Ağrı kesici durumu devam eder. Bir kere sedasyonla tedavi olan hastalar, bir sonraki işlemleri için mutlaka sedasyonu tercih ediyorlar.

DÖRT DİŞ BİLE ÇEKİLİR

*Sedasyonun avantajı ne?
Sadece bir işlem için de, bir seferde birden fazla işlem için de yapılabilir. Sedasyonun en önemli avantajı; verilen ilacın dozu tekrar edilerek operasyon süresi boyunca tedaviye devam edilir.

*En fazla kaç diş çekilebilir?
Bizim en sıklıkla uyguladığımız işlem, hastanın 20 yaş dişi problemlidir. Lokal anestezi ile bir seferde bir ya da iki diş çekilir. Sedasyonda ise bir seferde dördünü yapmak mümkün.

Bilincini kaybetmez sorulara yanıt verir

Sedasyon: Koldan bir serum takılıyor. Serum içine özel bir ilaç veriliyor ve yaklaşık 5 dakika sonra sedasyon başlıyor. Doza bağlı olarak sedasyon süresi uzatılabiliyor. Bu sırada hastanın mutlaka kalp ve solunumunun takip edilmesi gerekiyor. Bu arada hasta konuşmalara yanıt verebiliyor.

Aneztezi: Sedasyonun yapılamadığı durumlarda hastanın tam bir uyku halidir. Hastanın solunumu makineye bağlanıyor ve serum takılıyor. Solunumu ve kalp atışı takip ediliyor. Hekim için sedasyon kadar kolay değildir. Bilinci yerinde olmayan hasta ağzını açamadığı için özel aletlerle ağzı açılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious