Dişçi korkusu tarihe karışıyor

Dişçi korkusu tarihe karışıyor.21194
  • Giriş : 06.09.2008 / 11:15:00

Diş hekimlerinin uyguladığı “sedasyon” yöntemi ile çocukların diş hekimi korkusu tarihe karışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oral Lazer Uygulamaları Derneği Başkanı Uzman Diş Hekimi Nükhet Berk, gerek dişçi koltuğundan korkan çocuklar için gerekse bazı refleksleri nedeniyle tedavi olamayan yetişkinler için “sedasyon” yöntemi uyguladıklarını söyledi.

Anestezi uzmanı tarafından uygulanan, hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü komutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan bu yöntemde çocuk hastaların tamamen uyutulduğunu belirtti.

'HİÇBİR RİSKİ YOK'

Ancak, bunun bir genel anestezi olmadığına işaret eden Uzman doktor Berk, “Genel anestezi riski yüksek olan bir uygulama. Biliyorsunuz ki genel anesteziden ölenler var. Ama sedasyondan ölen yok. Hiçbir riski de bulunmuyor. Tabi ki ehil ellerde olmak koşuluyla” dedi.

Diş hekimi korkusunun bilinçaltına yerleşmemesinin önemine değinen Berk, “İnsanların küçük yaşlarda geçirdikleri diş hekimi travması ömür boyu onların diş hekimine gitmesine engel oluyor” diye konuştu.

'ANNELERİ ÖPEREK UYANDIRIYOR'

Çocuklara genelde uyandırılırken de ilaç verildiğini belirten Berk, “Anestezist belli bir süreyse o süreye yetecek kadar da ilaç verebiliyor, ancak genelde ilaç verip anında uyandırıyor. Anneleri çocuklarını öperek uyandırıyor. İşlem sonrasında hasta kaldığı yerden devam ediyor. Çocuk eğer ağlayarak uyumuşsa uyanırken de ağlayarak uyanıyor. Ağlamadan uyumuşsa öyle uyanıyor. Ve sonradan eve gidiyor” diye konuştu.

'MUTLAKA EHİL KİŞİLERCE UYGULANMALI'

Bilinçli sedasyonun kesinlikle ehil kişilerce uygulanması gerektiğinin altını çizen Uzman Diş Hekimi Nükhet Berk, “O nedenledir ki, mesleğinde iyi olan bir anestezi uzmanı bulunduruyoruz. Yapılan araştırmalara göre, bu yöntemin hiçbir yan etkisinin olmadığı saptansa dahi, her türlü acil olaya karşı müdahale edilebilecek önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

'MİDE BULANTISI YAŞAYAN YETİŞKİNLERE DE UYGULANIYOR'

Bu yöntemin yetişkinlere de uygulandığını kaydeden Berk, “Çocukluğunda yaşadığı bir takım olaylardan korkanlar olduğu gibi, bunun dışında mide bulantısı, sürekli tükürme refleksi olan ya da ağzını çok açık tutamayan yetişkin hastalar da var. Eğer onlara çok uzun işlemler yapılması gerekiyorsa sedasyon yöntemi uygulanıyor” dedi.

Berk, uygulamadan önce hastaların aç gelmesinin yeterli olacağını söyleyerek “Bu damardan girilen bir enjeksiyon. Çok küçük hastalarda ise meyve suyunun içine karıştırılan bazı sersemletici ajanlar kullanılıyor. Bazen aileye veriyoruz. Buraya gelmeden yarım saat önce onu içiriyorlar. Dolayısıyla kliniğe gelmeden önce çocuk zaten uyumuş oluyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*