Discovery'nin fırlatılışı sırasında rampada hasar

Discovery'nin fırlatılışı sırasında rampada hasar.11875
  • Giriş : 03.06.2008 / 08:43:00

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Discovery uzay mekiğinin fırlatılışı sırasında, fırlatma rampasında hasar oluştuğunu, ancak bunun Discovery için herhangi bir tehlike yaratmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NASA'nın açıklamasında, mekiğin fırlatılışı sırasında fırlatma rampasından tuğla ve beton parçaları koptuğu bunun sonraki görevler için endişeye yol açtığı belirtildi.

Hasarın büyüklüğünü belirlemek için soruşturma açıldığını söyleyen Discovery programından sorumlu NASA yetkililerinden LeRoy Cain, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlenen Discovery konusunda endişeleri olmadığını kaydederek, "Discovery güvende, ancak bu rampadan başka mekikler fırlatmayı planladığımız için endişeliyiz" dedi.

Florida'daki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nde 2 fırlatma rampası bulunduğu, ancak birisinin yeni nesil uzay mekikleri için modernize edildiği ve şu an kullanılmadığı belirtiliyor.

Discovery uzay mekiğinin 3 gün önceki fırlatılışı sırasında devasa yakıt tankından kopan ve buz veya izolasyon maddesi olduğu sanılan 5 parçadan bir ya da ikisinin, mekiğin ısı kalkanına çarptığı belirlenmiş, yapılan ilk hasar tespitinde bir soruna rastlanmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious