Dişeti hastalığı kalp krizi sebebi

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Dişeti hastalığı ve diş kayıpları olan kişilerin daha yüksek oranda kalp-damar rahatsızlığı riski altına girdiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çukurova Üniverisitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cenk Haytaç, dişeti hastalığı ve diş kayıpları olan kişilerin daha yüksek oranda kalp-damar rahatsızlığı riski altına girdiğini söyledi.

Dişeti hastalığına, diş üzerine yerleşen plak tabakasında toplanan bakterilerin sebep olduğunu belirten Haytaç, “Yoğun bakterilerden meydana gelen mikrobiyal ürünler, vücudun savunma hücrelerine geçerek sistematik hastalıklara neden olur. Böylelikle ağız ortamı birçok zararlı ürünün vücuda yayıldığı bir enfeksiyon odağı haline gelir.” dedi. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, dişeti hastalığı ve diş kayıpları olan kişilerin daha yüksek oranda kalp-damar rahatsızlığı riski altına girdiğine dikkat çeken Haytaç, kalbin bir tabakası olan enokardiuma bakterlerin yerleşmesiyle ölümcül sonuçların ortaya çıkabileceğini dile getirdi. Haytaç’ın verdiği bilgilere göre, diş eti problemleri olan kişilerde, şeker hastalığının kontrol altında tutulması zorlaşıyor. Bazı solunum hastalıklarının başlamasında ağız bakterileri rol oynuyor. Diş kaybı olan kişiler daha fazla kalp krizi, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious