Dışişleri, Pakistan'daki saldırıyı kınadı

Dışişleri, Pakistan'daki saldırıyı kınadı.9668
  • Giriş : 16.03.2008 / 11:14:00

Türkiye, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da dün akşam düzenlenen, bir Türk kadının hayatını kaybettiği terör saldırısını şiddetle kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda ölen Türk vatandaşının, 2005 yılında Pakistan'da meydana gelen depremden bu yana insani yardım alanında ülkede faaliyet gösteren "Hayata Destek" adlı Türk sivil toplum kuruluşunun mensubu Sacide Ender Başkaya olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Türkiye'nin, dost ve kardeş Pakistan'ın başkenti İslamabad'da dün akşam meydana gelen ve ilk belirlemelere göre vatandaşımız Sacide Ender Başkaya'nın yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınadığı" belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, "Kısa bir süre önce gerçekleştirilen genel seçimlerle demokratikleşme çabalarını kararlılıkla sürdüren Pakistan'ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine tam destek veren Türkiye, kardeş Pakistan halkının huzur ve istikrarını hedef alan terör saldırılarını büyük üzüntü ve kaygıyla takip etmektedir" denildi.

Açıklamada, patlamanın meydana geldiği andan itibaren olayın gerek Dışişleri Bakanlığı gerek Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliğince yakından takip edildiği ve gerekli müdahalelerde bulunulduğu bildirildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisini arayarak, Türk vatandaşının hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü bildirdiği ve başsağlığı dileklerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve kardeş Türk halkına iletilmesini istediğinin de belirtildiği açıklamada, şöyle devam edildi:

"Türkiye, kardeş Pakistan'ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine yönelik desteğini ve dayanışmasını kararlılıkla sürdürecektir.

Kardeş Pakistan halkına yardım ederken eli kanlı teröristlerin menfur saldırısı sonucunda yaşamını yitiren vatandaşımız Sacide Ender Başkaya'nın kaybından büyük üzüntü duyuyoruz. Başkaya ailesine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, kardeş Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Bakanlık, son olarak 11 Mart 2008 tarihinde Lahor'da meydana gelen patlamaların ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, telefonla görüştüğü Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'e başsağlığı dilediğini ve Türkiye'nin dayanışmasını teyit ettiğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious