Dışişleri Bakanı, Merkel'i uyardı

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Başbakan Angela Merkel'i, Türkiye konusunda "uygun olmayan tavır" göstermemesi için uyardığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Steinmeier, Alman Der Spiegel dergisinin yarın yayımlanacak sayısına yaptığı açıklamada, Merkel ile Türkiye konusunda konuştuğunu belirterek, "Ona uygun olmayan tepkilerden kaçınılması gerektiğini gösteren argümanlar sıraladım. Türkiye Avrupa'dan ayrılırsa bu AB için çok ağır bir stratejik hata olur" dedi.

AB'nin Türkiye ile yaşanan Kıbrıs konusundaki sorununa karşı göstereceği tepkinin "sorumluluk bilinci ve ölçüsüyle" olacağını söyleyen Steinmeier, "Oluşması için uzun yıllara ihtiyaç duyduğumuz yakınlaşma sürecinin, bir hafta içinde yok olmasına sebep olacak abartıdan kaçınmalıyız" şeklinde konuştu.

Steinmeier, öte yandan Almanya'nın Irak'ta daha fazla aktif olmasının "güvenlik" gerekçesiyle mümkün olmadığını kaydetti.

Suriye'ye yaptığı ziyaret hakkında özellikle ABD'den gelen eliştirelere de cevap veren Steinmeier, "Bence problem yaşadığımız muhataplarımızla konuşma yasağı standart bir yöntem haline gelmemelidir. Kendilerinden farklı tavır beklediğimiz kişilerle şahsen konuşmalıyız" dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Stuttgarter Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, "Türkiye ile müzakerelerin bitirilmemesi gerekir" diye konuştu.

Schaeuble partisi Alman Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) hala imtiyazlı ortaklık görüşünü savunduğunu belirterek, "Tam üyelik yerine ayrıcalıklı ortaklık daha iyi bir yol olurdu" dedi.

Schaeuble, ayrıca şunları söyledi:"Başbakan Merkel, Almanya'nın AB Dönem Başkanlığını devralacağı 2007 yılından itibaren Türkiye'nin AB üyeliği için müzakereleri ucu açık olarak sürdürecek. Ancak sürecin sonunda karar verilir. Bazılarının inandığı gibi başında değil."

Schaeuble, "bir gün herkesin Türkiye ile herhangi bir şekilde oluşturulacak birlikteliğin tam üyelikten daha iyi olacağı noktasına gelmesini umut ettiğini" de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious