Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: Çankaya'yı millete açacağız

  • Giriş : 25.06.2007 / 08:30:00

ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''Çankaya'nın millete açılacağından korkanlar birden telaşlandılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Gül, ''Çankaya'nın millete açılacağından korkanlar birden telaşlandılar. Çankaya'yı İnşallah bütün millete, ayrım yapmadan, bütün millete açacağız'' dedi.

Gül, Diyarbakır İstasyon Meydanında partisince düzenlenen mitingde konuşma yaptı.

Abdullah Gül, konuşmasında, meydandaki vatandaşların çokluğuna işaret ederek, şunları söyledi:

''Bu meydanları artık herkes izliyor. Bunları hepsi seyrediyor, hepsi de mesajını alıyor. Şimdi Adıyaman'dan geliyoruz. 42 dereceydi, yine böyle hınca hınç doluydu. Bütün bunların sebebi var tabii ki, sizler partimize, AK Parti'ye kurulduğu günden beri çok büyük değer verdiniz, önem verdiniz, destek verdiniz. Sağ olun, var olun. Bugün de bu desteği verdiğinizi burada, işte, herkese karşı gösteriyorsunuz. Yine size müteşekkiriz, yine sağ olun.''

Gül, 4.5 yıldır nasıl koşturduklarının, Türkiye'de huzuru sağlamak, ülkeyi kalkındırmak ve insanların çektiği çileyi bitirmek için ne kadar uğraştıklarının vatandaşlar tarafından görüldüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, ''Bu memlekette huzur olduğunda, bu memlekette kardeşlik pekiştiğinde, bu memlekette barış olduğunda, bu memlekette sevgi olduğunda, inanın ki, bütün eksikliklerimizi en kısa zamanda bitiririz'' diye konuştu.

Sağlık ve eğitim konularında yapılan çalışmaları da anlatan Gül, diğer partilerin sadece konuştuklarını ifade etti. Bunun üzerine vatandaşlar, protesto sloganları attılar. Gül ''Hiç 'yuh' demeyin. Biz işimize bakarız, işimizi yaparız. Siz bize yetki verdiniz. Bizim de size hizmet etmek borcumuz'' dedi.

Gül, Türkiye'nin dört bir yanını eşit tutarak, hiç bir yeri ihmal etmeden, her karış vatan toprağını birbirine eşit sayarak, herkesi kardeş, bu ülkenin en asil vatandaşı düşünerek hizmet etmenin de kendilerinin görevi olduğunu belirtti.

''Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin'' sloganları üzerine Abdullah Gül, ''Vurmaya gerek yok, vurmadan da sizin bu anlamlı kalabalığınız her yerde takip ediliyor, hiç merak etmeyin. Bu sıcakta bu meydanı doldurma fedakarlığı hiç de kolay değildir. Bu ancak sevgiyle, muhabbetle izah edilebilir'' şeklinde konuştu.

-''EN BÜYÜK HAKEM MİLLET''-

Cumhurbaşkanı seçim sürecine de değinen Abdullah Gül, ''Bunun böyle olmaması gerekirdi tabii. Türkiye'ye yakışan bu değildi. Türkiye'ye yakışan hukuk, Anayasa maddesi bundan önce 3 Cumhurbaşkanı seçilirken nasıl uygulandıysa aynı şekilde uygulanmasıydı. Ama ne yazık ki, Çankaya'nın millete açılacağından korkanlar birden telaşlandılar'' dedi.

Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Çankaya'yı inşallah bütün millete, ayırım yapmadan bütün millete açacağız. Yapılanlar, oynanan oyunlarla 22 Temmuz'da herhalde yanlarına kalmayacak. Herhalde, 'millet bunları unuttu' demiyorlar. Şimdiden görüyorlar milletin tepkisini. Onun için de bu konuların konuşulmasından rahatsız oluyorlar. Tabii ki konuşulacak.

Şu işe bakın ki, 'Cumhurbaşkanını millet seçsin' demek bile bu memlekette suç olarak gösterilmeye başlandı, görüyor musunuz? Ne yazık ki, 'Cumhurbaşkanını millet seçsin' deyince korkulmaya başlandı. Niye korkuyorsun kardeşim? En büyük hakem millet. Ona soralım.

Ama biliyorsunuz, bunlar, hiçbir zaman milletin oyuyla bir yerlere gelemezler. Onun için de demokrasi falan bunların işine geldiğinde var, işine gelmediğinde yoktur.''

-''SİZ BİZE 'YOLA DEVAM' DEYİN''-

Gül, AK Parti Diyarbakır milletvekili adaylarını göstererek, yanlışları düzeltmek, haksızlıkları gidermek için, millete hizmet kervanının yoluna devam etmesi için vatandaşlardan, Diyarbakır milletvekili adaylarını Meclis'e göndermelerini istedi.

Gül, ''En büyük cevap bu olacak. Yoksa tekrar 90'lı yılların koalisyonları, istikrarsızlıkları... Bu kayıp yılları hatırlarsanız, bu yıllara dönmemek için de güven için de istikrar için de bize 'Yola devam' deyin. Siz, bize 'Yola devam' deyin ki, biz de hizmete devam edelim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious