Dışişleri Bakanı Ali Babacan ABD'yi 'uyardı'

Dışişleri Bakanı Ali Babacan ABD'yi 'uyardı'.10458
  • Giriş : 01.10.2007 / 21:03:00

Babacan, Amerikan Türk Cemiyetinde konuştu. Babacan sözde Ermeni soykırımına yönelik uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Türkiye'nin, üçüncü tarafların tarihi üzerinde yargıç ve jüri rolü oynayarak tarihini yargılamasını ve tarihsel açıdan tartışmalı bir konuda Türk halkını rencide eden bir şekilde taraf tutmasını bir şey yapmadan oturmasının beklemek oldukça zordur" dedi.
Babacan, New York'taki temasları çerçevesinde bugün Amerikan Türk Cemiyeti (American-Turkish Society) tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldı ve Türk dış politikası ve ekonomisiyle ilgili bilgi veren bir konuşma yaptı.

Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili olarak Babacan, Türkiye ile ABD arasında dış politikada öncelik verdikleri konuların aynı olduğunu belirterek, ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile görüşmesinde "Türkiye ve ABD'nin dış politikada öncelik verdiği ilk 10 konu arasında en az 7-8'inin aynı olduğunu" söylediğini anlattı.

Babacan, iki stratejik ülke arasındaki ilişkilerde sorun yaratan iki konu olduğunu belirterek, bunlardan birinin Ermeni iddialarının Kongre'de kabul edilmesi için yoğun uğraş veren Ermeni lobileri olduğunu söyledi.

Ermeni iddialarının ne hukuki ne de tarihsel açıdan bir temeledayalı olmadığını vurgulayan Babacan, Türkiye'nin kendi arşivlerini açtığını, Ermeni tarafından da hem Erivan'daki hem de Boston'daki arşivleri açmasını istediklerini, ancak bu arşivlerin açılmadığını vurguladı.

"Biz çıkacak sonuçla yüzleşmeye hazırız" diyen Babacan, ABD'deki Ermeni lobisinin ve diğer ülkelerde yaşayan Ermeni diasporasının Ermeni iddialarının ABD Kongresi ve diğer ülkelerin meclislerinden geçmesi için uğraştığını, Türkiye'yi rahatsız eden konunun bu olduğunu söyledi.

Babacan, tarihsel açıdan tartışmalı olaylarla ilgili olarak parlamenterlerin oy kullanmasının yanlış olduğunu vurguladı. Ermeni lobilerinin bu tür uğraşlarının Türkiye-Ermenistan ilişkilerini olumlu yönde etkilemediğini belirten Babacan, yine de Ermenistan'la hiç konuşmadıklarını söylemenin de doğru olmadığını kaydetti.

"Ermenistan'la hiç konuşmuyor da değiliz" diyen Babacan, eski Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bu yılın başında Ermenistan dışişleri bakanıyla Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısı sırasında görüştüğünü, kendisinin de yine aynı toplantı kapsamında yarın Ermeni muadiliyle bir araya geleceğini söyledi.

Ermeni hükümetinin, Türkiye ile tartışma ve diyaloğa açık olmadığını söyleyen Babacan, Ermeni tarafının, çeşitli ülkelerin meclisinde Ermeni iddialarını savunan kararların çıkması için uğraştığını bunun da ikili ilişkileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Babacan, "Biz bu konuda daha çok diyalog ve işbirliği görmeyi umuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious