Dışişleri Bakanı Babacan, Pakistan'da

Dışişleri Bakanı Babacan, Pakistan'da.9363
  • Giriş : 19.04.2008 / 11:30:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan ile Pakistan arasındaki ikinci zirvenin cumhurbaşkanları düzeyinde haziranda Türkiye'de yapılması için görüş birliği içinde olduklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan ve beraberindeki heyet, resmi ziyaret için gittikleri Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki temaslarına bu sabah başladı.

Bakan Babacan, bugün ilk olarak Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi.
Görüşmelerin başında Kureyşi Babacan'a, Türkiye ile çok uzun süredir olumlu ilişkileri bulunduğunu ve kendisinin Pakistan'da hükümet kurulduktan sonra ülkelerine yaptığı bu ilk ziyaretten çok memnun olduklarını söyledi.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da Babacan, Pakistan'daki seçimlerin şeffaflık içinde geçmesi ve sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Babacan, Türkiye ile Pakistan ilişkilerinin çok iyi ve olumlu olduğuna, birçok uluslararası konuda aynı görüşü paylaştıklarına dikkat çekti.

TÜRKİYE'DE ZİRVE

Afganistan ile Pakistan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye'nin ev sahipliğinde mayıs ayında müsteşarlar düzeyinde çalışma grubu toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Babacan, haziranda da üç ülkenin cumhurbaşkanlarının katılımıyla yine Türkiye'de zirve toplanmasının planlandığını kaydetti.

Babacan, Türkiye'nin Pakistan'a, bölgede karşılaştığı sorunların çözümünde başarılı olması dileklerini de iletti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi de Türkiye ile Pakistan arasında hem ikili ilişkiler, hem uluslararası sorunlara bakışta görüş birliği bulunduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ikili ve stratejik ilişkileri artırmayı konuştuklarını ifade eden Kureyşi, Türkiye'nin Keşmir konusundaki desteğine teşekkür ederek, Pakistan'ın da Kıbrıs konusunda Türkiye'ye verdiği desteği sürdüreceğini söyledi.

Kureyşi, "Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik ve savunma alanında işbirliği arttı. Ticaret hacmimiz 690 milyon dolar, bunu 2 milyar dolara çıkarmak için çaba harcamalıyız" diye konuştu.

Kureyşi, Türkiye'nin Afganistan ile Pakistan arasındaki görüşmelerde çok önemli rol oynadığı sözlerine ekledi.

BABACAN, MÜŞERREF TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Babacan, daha sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref tarafından, Rawalpindi'de bulunan cumhurbaşkanlığı ofisinde kabul edildi.

Türk heyetini çok samimi ve sıcak karşıladığı gözlenen Müşerref, aralarında Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Engin Soysal ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu'nun da bulunduğu Türk heyetinin bütün üyeleriyle tek tek tokalaştı. Babacan ile Müşerref arasındaki görüşme yaklaşık 35 dakika sürdü.

Babacan, Türk Büyükelçiliğinde verilecek yemeğe katıldıktan sonra, geçen yıl terör saldırısında hayatını kaybeden eski Pakistan başbakanlarından Benazir Butto'nun eşi, Pakistan Halk Partisi eş başkanı Asıf Ali Zerdari ve Pakistan Başbakanı Mahdum Seyid Yusuf Rıza Gilani ile bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Babacan, temaslarının ardından bu gece Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious