Dışişleri Bakanı Babacan: İşin sırrı demokraside

Dışişleri Bakanı Babacan: İşin sırrı demokraside.9668
  • Giriş : 02.04.2008 / 13:12:00

Babacan, ekonomik istikrar için siyasi istikrarın şart olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ekonomik istikrar için siyasi istikrarın şart olduğunu belirterek, "Sürdürülebilir büyümeler ancak işleyen demokrasilerle mümkündür" dedi.

Bilkent Otel'de bu yıl ikincisi düzenlenen 'Ekonomide İyi Yönetişim' Konferansında konuşan Bakan Babacan, Türkiye'nin son beş yılda tüm ekonomik göstergelerinde güçlü bir performans sağladığını söyledi. Türkiye'nin çok kısa sürede Maastrich Kriterlerinden ikisini gerçekleştirdiğini ifade eden Babacan, bunların bütçe açıklarında ve kamu borç stokunda olduğunu belirtti.

Babacan, Türkiye'nin kısa sürede yakalağı ekonomik başarısından ötürü diğer ülkelerden kendisine "İşin sırrı nedir ? Nasıl oldu da krizden çıkan bir ülke başarı hiyasi oldu ?" sorusunun sık sık sorulduğunu belirterek, "Onlara işin sırırını tek kelimeyle 'güven' diye açıklıyorum hep" dedi. Babacan, sağlanması çok zor olan güvenin çok rahat kaybedilebileceğine dikkat çekti.

"BANA BAŞIRIMIZIN SIRRINI SORUYORLAR BEN DE TEK KELİME İLE 'GÜVEN' DİYORUM"

Ekonomi yönetiminde saydamlığa çok büyük önem verdiklerini anlatan Babacan, ne yapılacağı, ne zaman ve nasıl yapılacağı önceden belirlenerek, çalışma yürüttüklerini söyledi. Babacan, "Bu saydamlık gereği artık hazinemiz her ay sonunda kamu borç rakamlarını açıklıyor. Eskiden bu devlet sırrıydı. Yine maliye bakanlığımız bütçe sonuçlarını her ay sonu açıklıyor. Hazine borçlanma startejisini anlatıyor. Bunlar hep piyasaya açık şekilde yapılıyor. Böylelikle şeffaflık sağlanırken, piyasa ve kamu gözetimi de oluşuyor" diye konuştu.

ABD'de başlayan mortgage krizini hatırlatan Babacan, "Biz daha kriz ortada yokken Mortgage Kanunu hazırladık. O zaman bu yasa için 'çok sıkı, devlet desteği gerekiyor, bu şekilde en fazla konutun yüzde 75'ini ödeyebilir' dediler. Biz bunları dikkate almadık şu anda mortgage piyasasından memnunuz. Kredilerin büyük bir kısmı sabit faiz ve yerli para birimi üzerinden. Böylelikle dalgalanmalardan korunaklı durumdalar" şeklinde konuştu.

Babacan, finans sektöründeki güçlü yapının korunduğunu belirterek, "OECD ülkeleri içinde bankacılıkta en yüksek sermaye yeterlilik rasyosunda Türkiye yüzde 19 ile ilk sırada yer almakta" dedi.

"BU KADAR ÇOK DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE GELMESİNİN NEDENİ AB ÜYELİĞİ"

Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız kurumlar ile Merkez Bankası çalışmalarına da değinen Babacan, hükümetin devlet politikalarını genel çerçeveleriyle çizdiğini, bunun dışındaki spesifik konularda bağımsız kurumların karar verdiğini kaydetti. Babacan, kurumların bağımsızlığını artırdıkça ekonomide başarının da artacağını söyledi.

Türkiye'ye doğrudan giren yabancı sermaye miktarının geçen yıl 22 milyar dolar olduğunu hatırlatan Babacan, "Bu kadar doğrudan yabancı yatırımın girme nedeni Türkiye'nin AB üyelik sürecinde olmasıdır. Bizimle görüşen yatırımcılar, sürekli AB üyelik sürecini soruyorlar. Çünkü doğrudan gelen yabancı yatırımcı bugün yatırımını yapıyor ama 5-10 yıl sonrasını düşünüyor, Türkiye'nin istikrarlı bir ülke olmasını istiyor" diye konuştu.

Ekonomik istikrar için siyasi istikrarın olmasının şart olduğunu kaydeden Babacan, sürdürülebilir büyümelerin, ancak işleyen demokrasilerle mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious